Срещу 4,2 млн. евро "УорлиПарсънс" е консултирал БЕХ за неслучилото се отделяне на ЕСО

11.10.2013 | 09:20
по статията работи: Георги Велев
Не е ясно по какви цени НЕК е доставял ток на "Енергийна финансова група" след сключената цесия на "УорлиПарсънс"
Срещу 4,2 млн. евро "УорлиПарсънс" е консултирал БЕХ за неслучилото се отделяне на ЕСО

Българският енергиен холдинг е подписал договор с "Уорли Парсънс" за консултантски услуги за отделянето на Електроенергийния системен оператор от структурата НЕК. Договорът е от май 2012 г. и е за 8,4 млн. лева без ДДС (4,2 млн. евро).

Според данни, с които 3eNews разполага, до момента по него са платени 4,7 млн. лв. без ДДС, а контрактът е сключен при управлението на ГЕРБ, когато енергиен министър е бил Делян Добрев. Договорът за консултантските услуги е подписан, когато Михаил Андонов бе шеф на енергийния холдинг.

Платените суми по контракта са само за изготвените информационни доклади. Срокът на договора е девет месеца, но никъде не е описано дали той е прекратен в момента. В документа на БЕХ е описано, че разделението на НЕК и ЕСО не се е случило и това е причината контракта между холдинга и "Уорли Парсънс" да е "в процес на прекратяване".
3eNews изпрати запитване до БЕХ дали този договор вече е прекратен, но оттам обясниха, че най-рано следващата седмица могат да отговорят по темата.

За този консултант на НЕК се разбира едва сега. През май 2012 г. тогавашният енергиен министър Делян Добрев обяви, че правителството е наело консорциум от дружества, който да помогне за отделянето на ЕСО от НЕК. Договор е сключен с инвестиционната банка Houlihan Lokey, адвокатското дружество White&Case (което ни представлява в арбитража срещу руската страна за АЕЦ "Белене), българското адвокатско дружество Kamburov&Partners и Entrea Capital – фирма, занимаваща се със сливания и придобивания. Контрактът с тези дружества бе за 4,3 млн. евро и е за девет месеца. Тогава Добрев не обяви, че БЕХ са имали сключен договор по същия въпрос и с консултанта "УорлиПарсънс". Въпреки това и в момента разделението между НЕК и ЕСО все още не е факт и продължават да се водят разговори.

Преди дни заместник-министър Иван Айолов обясни, че се очаква до края на годината ЕСО да бъде отделено от НЕК и да стане независим преносен оператор. В момента текат преговори с банките-кредитори на НЕК. Държавната компания е взела кредити, като гарант за тях са активите на електропреносната система. Сега тези активи трябва да се прехвърлят на ЕСО, но това може да стане само със съгласието на банките. Енергийната мрежа е гаранция по кредити, отпуснати от ЕБВР, ЕИБ и Credit Suisse. Очаква се до края на годината ЕСО да предприеме стъпки за реалното си отделяне и така да се изпълнят изискванията на третия либерализационен пакет.

"УорлиПарсънс" е сключила договор за цесия с "Енергийна финансова група"

От документа на БЕХ става ясно още, че протокол от 9 януари на януари 2013 г. между НЕК и "Парсънс Иендси Юръп Лимитед", "УорлиПарсънс" ще продължи да изпълнява услугите си на архитект-инженер, а те ще бъдат "фактурирани като 25% от фиксираната сума" от над 891 хил. евро месечно.

Това е и една от последните официални срещи между двете страни. В началото на тази седмица след заповед на енергийният министър Драгормир Стойнев НЕК прекрати договорът си с консултанта.

Сключено е и споразумение за продажба на вземания от 28 януари 2013 г., с което консултантът по проекта АЕЦ "Белене" "УорлиПарсънс" "се ангажира да прехвърли на "Енергийна Финансова Група" определени свои вземания от НЕК". По силата на това споразумение се е извършвала триъгълната операция, за която съобщи през седмицата лидерът на Единната народна партия Мария Капон. "Пак повтарям, това е законна и нормална търговска процедура", подчерта тогава Мария Капон, без да назовава името на търговеца на ток.

По тази схема НЕК приема фактурите от "Уорли Парсънс" и ги осчетоводява, като плаща ДДС. "Уорли Парсънс" продава вземането си на "Енергийна финансова група". Тя от своя страна получава вместо дължимата сума от НЕК електроенергия. 

Около тази триъгълна операция има няколко въпросителни. В последната фаза на схемата очевидно става въпрос за подобие на бартер и тук възниква въпросът - на какъв принцип е определена цената на тока, с който е платено вземането. Това не би трябвало да се случва по регулирани цени, защото, както е извесно, те са изкуствено занижени от ДКЕВР. Ако е ставало на  базата на свободно договаряне, пак възниква проблем. Сделките за продажба на електроенергия на нерегулирания пазар от държавните компании, каквато е и НЕК, трябва да стават с търг, като се избира търговецът с най-добра цена. След като не е ясно с колко ток и на каква цена е покриван дългът, е невъзможно да се направи оценка дали държавата губи или печели от тази сделка.

В съвета на директорите на "Енергийна финансова група" влизат Николай Вузев, който е бивш заместник-министър на търговията в правителството на Беров. В управлението участва и Александър Вузев, както и Стилиян Христов, сочи справка в Търговския регистър. Компанията се свързва с шефа на "Риск инженеринг" Богомил Манчев, но както се вижда той не е сред управляващите компанията.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...