Структурни реформи ни водят към икономически растеж

15.04.2013 | 12:08
по статията работи: Александър Димитров
Рейтинговата агенция Fitch дава средно увеличение на БВП за България, Чехия, Румъния, Полша и Унгария от 1,2% за текущата година
Структурни реформи ни водят към икономически растеж

България ще трябва да осъществи структурни реформи, които да засилят икономическия ѝ растеж в бъдеще. Така страната ще може да навакса изоставането си спрямо доходите на останалите държави-членки на ЕС.

Това посочва доклад на рейтинговата агенция Fitch за икономическия растеж в Източна Европа. В групата на нашата държава са Румъния, Чехия, Унгария и Полша, които също ще трябва да се постараят с реформите.

Според Fitch БВП на петте страни ще нарасне средно с 1,2% за 2013 година. Данните показват обща тенденция за понижение в Европейския съюз, което е започнало още от първото тримесечие на 2008 г. Унгария е ударена най-тежко – растежът ѝ е свит с 0,6%, след нея е Румъния с 0,5%, а българите и чехите са с минималния 0,1%. Полша е безапелационен шампион в региона, след като за последните пет години отбелязва чудовищен растеж на БВП с 14%.

Вътрешното търсене е бил сериозен проблем и за петте страни, цитира Fitch агенция БГНЕС. Полша обичайно е с доста стабилно вътрешно търсене, но миналата година увеличението му е било само с 0,1% спрямо 3,4% през 2011 година. Сходна тенденция се наблюдава и в Чехия и Унгария. България и Румъния се явяват изключение, поради увеличаването на заплатите респективно с 6,3% и 1,2%. Това от своя страна е довело до по-високо потребление от страна на домакинствата.

Fitch посочва и че данните за първата половина на годината показват, че доверието на потребите е литениско в петте страни. Очаква се безработицата да нарасне, като може да достигне дори 10% в региона, за пръв път от 2006 година. Едно усвояване на структурните и кохезионни фондове на ЕС може да ускори растежа на търсенето, като се увеличат публичните инвестиции. До момента обаче усвояването е бавно.

"Някои страни като Румъния имат нисък процент на усвояване на еврофондовете – прекомерна бюрокрация, която спъва усвояването на структурните и кохезионни фондове, а новите администрации често въвеждат промени, които допълнително усложняват процеса. Страните трябва да създадат жизнени проекти, които да използват ефективно европейските фондове. Те трябва също така да направят подобрения в бизнес климата, които ще увеличат инвестициите и ще повишат вътрешното търсене", заяви представителят на Fitch Пол Раукинс, който участвал в съставянето на доклада.

Според агенцията, перспективите за растеж в средносрочен план на петте страни след тази година са светли. Въпреки това се уточнява, че прогнозата е базирана на множество допускания, включая скромното възстановяване на еврозоната в подкрепа на износа.

"За да гарантират растеж, всички пет страни от Централна и Източна Европа трябва да предприемат реформи в голям брой сектори, включително пенсиите, общественото здравеопазване, трудовия пазар, където трябва да е по-лесно да се наемат и уволняват служители, и държавните компании", отбелязва Раукинс.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...