Трябва ли да се тревожим от нова криза в САЩ?

21.03.2016 | 16:35
по статията работи: Даниел Василев
Данните за индустриалното производство в страната индикират настъпването на рецесия
Трябва ли да се тревожим от нова криза в САЩ?
Снимка: Thinkstock/Guliver

 Докато публиката все още помни последиците от Голямата рецесия, която се разрази в САЩ след фалита на Lehman Brothers, някои анализатори посочват, че мерките на властите от 2008 г. насам не само не са успели да изведат икономиката на страната по пътя към устойчивия растеж, но и че тя е непосредствено заплашена от нова рецесия, ако дори вече не се намира в такава. Тук ще разгледаме дали сценарият, при който най-силната икономика в света изпада в състояние на рецесия, е възможен и дали данните предполагат настъпването на такава в Съединените щати.

Производство, приходи или заетост?

Могат да се използват различни индикатори за оценяване на състоянието на икономиката. Федералният резерв на САЩ например използва като основен аргумент за решението си да увеличи лихвените проценти през декември м.г. данните за заетостта, които показваха спад на безработицата. Но информацията за пазара на труда е изключително неточна – тя може да се използва лесно за една или друга цел, особено когато публиката не е запозната с цялата картина. Когато безработицата спадаше в САЩ, делът на икономически активното население се свиваше трайно (т.е. все повече хора бяха извън пазара на труда). Освен това данните за „заетостта“ всъщност измерват създадените работни места. Това означава, че повече работни места може изобщо да не са знак за силна икономика, а точно обратното – да показват, че приходите на индивидите се свиват и на тях им се налага да започват втора работа.

Тук стигаме и до приходите на индивидите. Те са значително по-качествена метрика дотолкова, доколкото отразяват в действителност дали приходите им спадат, което може да означава икономическа контракция. За съжаление обаче последните публикувани данни са валидни към края на 2015 г.; т.е. не обхващат последните месеци. Освен това те също могат да бъдат подложени на въздействия, които изкривяват оценката за състоянието на икономиката. Такова може да е напечатването на нови пари от страна на централната банка, които се инжектират в икономиката и когато в крайна сметка попаднат в определени отрасли или социални групи да повишат доходите им.

Третият и най-сигурен начин за измерване на икономическата активност е чрез данните за състоянието на реалната икономика, т.е. за сектора на производството. Въпреки че и тук данните не са застраховани от възможността да бъдат подложени на изкривяване, те до голяма степен отразяват оценката и прогнозите на предприемачите за състоянието на икономиката, а именно производството е мястото, в което се проявяват кризи – в периода на бума се надуват балони в един или няколко производствени сектора, а при криза именно производството започва да спада първо, следвано от приходите на индивидите, които биват освободени в периода на рецесията (т.нар. циклична безработица). Освен това, дори първоизточникът на пазарните изкривявания да е под формата на правителствени плащания към крайните потребители (а обикновено кризите се генерират в резултат на манипулиране на лихвения процент и започване на погрешни инвестиции), то тяхното потребление отново се проявява в сфрета на производството.

Какво се случва с индустрията в Съединените щати

За разлика от мнението на различни институции, сред които е Федералният резерв, данните за индустриалното производство показват слабост на икономиката на страната, особено през последните месеци. През февруари то регистрира спад от 1,03% на годишна основа, като по този начин се свива с повече от 1% през трите от последните 4 месеца. Обикновено понижение на индустриалното производство с повече от 1% на годишна основа е индикатор за рецесия, докато няколко последователни месеца са почти сигурен индикатор за сериозно забавяне на икономиката и данните показват, че подобен феномен почти винаги съвпада с настъпилите кризи, като този принцип важи почти без изключение през последния почти век – от 1919 г.

Графика 1: Средностатистически данни за производството на четиримесечие спрямо същия период на миналата година (в %)

218319

Източник: Alhambra Partners

Същевременно, както е видно от данните, кризите винаги са съпроводени със спад на производството, в резултат на вече посочения по-горе механизъм.

Графика 2: Индустриално производство на САЩ (в пунктове; 2012 = 100; сивите зони индикират кризи)

218318

Източник: Федерален резерв на Сейнт Луис

Друг сигнал за преближаваща рецесия са инвенториите на компаните в страната; т.е. делът на готовата продукция, която обаче не е продадена. Обикновено може да се приеме, че когато техният дял спрямо осъществените продажби нарасне, това е сигнал за забавяне на икономическата активност и съответно на икономиката, тъй като компаниите произвеждат стоки, които обаче не биват продадени. През първия месец на годината делът им спрямо продажбите се покачва до 1,56 – най-високата им стойност от разгара на Голямата рецесия, когато през февруари 2009 г. достигна 1,59. Това е ръст от 0,9 пункта спрямо януари 2015 г. и от 2,6 пункта спрямо месец по-рано.

Графика 3: Дял на инвенториите спрямо продажбите

218316

Източник: Федерален резерв на Сейнт Луис

Поредният индикатор за забавянето на индустрията и потенциално на цялата икономика е използването на индустриалния капацитет. Индикаторът, който се измерва в проценти, обозначава в каква степен се използват производствените мощности в страната; т.е. измерва натоварването им спрямо потенциалното такова. Колкото е по-нисък процентът, толкова повече неизползван потенциал съществува. Тук отново се наблюдава ясна корелация между понижението на дела на използвания потенциален индустриален капацитет, като през февруари тази година той се свива до 76,7% спрямо пиковата си стойност от декември 2014 г., когато достигна 79%. Така той спада през 5 от последните 6 месеца, изгубвайки 1,3 процентни пункта.

Графика 4: Производствен капацитет (в %)

218320

Източник: Федерален резерв на Сейнт Луис

Трябва ли да се плашим от рецесия в САЩ?

Текущите данни за производството в Съединените щати показват, че няколко различни компонента на индустриалната активност, които обикновено са в правопропорционална зависимост с бизнес цикъла, са в състояние на спад през последните месеци, което, при равни други условия, е индикатор за рецесия в страната.

Въпреки че възможността икономиката на САЩ да се намира в състояние на рецесия, която все още не се е разгърнала във всеобхватен срив, контракцията на стопанството не би трябвало да ни плаши значително. Разбира се, свиване на икономическата активност означава, че някои хора ще изгубят работата си, а други – бизнеса си. Но изпадането в рецесия означава, че икономиката преминава през процес на корекция, при който нерентабилните предприемачески начинания, които, изглежда, не е трябвало да съществуват на първо място, биват елиминирани. Което освобождава ресурси за други, рентабилни дейности, а и дава възможността на заетите в погрешно започнатите проекти да намерят по-добра и устойчива реализация.

 

Казано накратко: рецесията е не само възможна, но и изглежда приближава (ако икономиката на страната вече не е в такава), но в средно- и дългосрочен план няма място за паника.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....