Динамиката на фондовите индекси и валути, която по-рано зависеше значително от цените на петрола, сега стана по-независима, съобщава Dow Jones, позовавайки се в. "Уолстрийт Джърнъл".
Фючърсите на петрола през миналата седмица се понижиха рязко на фона на разочарованието след заседанието на ОПЕК, но фондовите индекси продължиха да са на рекордни нива. Дори такива чувствителни към цената на петрола валути, като рублата удържаха позициите.
По данни на анализатори от Brown Brothers Harriman , през последните години, цената на петрола и котировките на пазарите на акции често са се движили в една посока, но през последните два месеца корелацията между индексите S&P500 и фючърса за петрола сорт West Texas Intermediate е намаляла.
Както изчисляват експертите от Brown Brothers Harriman корелацията между процентните изменения на S&P 500 и измененията на цените на петрола се е свила с около 0,6 в началото на 2016 г. до настоящите 0,18, а през февруари е била също отрицателна не за дълго. Положителна единична корелация бе означавала, че фондовият индекс и цената на петрола се движат в една посока и еднакви пропорции, а в отрицателната единична корелация означава, пропорционално движение в противоположни направления.
Корелацията е започнала да намалява през миналата година, когато инвеститорите са започнали да гледат по-оптимистично на перспективите пред световната икономика, но неотдавнашното й понижение в голяма степен касае именно цените на петрола, които от началото на годината се колебаят в тесен диапазон. Такава ценова стабилност ще даде възможност на инвеститорите да се съсредоточат върху други фактори, влияещи върху пазарната динамика, освен цените на петрола.
Според статистиката на FactSet , тежестта на нефтогазовия сектор в индекса S&P 500 е около 6%, но в миналото цените на петрола са оказвали непропорционално голямо влияние върху колебанията на индекса. Обяснява се с това, че инвеститорите са оценявали ръста на световната икономика, инфлацията и общото търсене на рискови активи, на базата на цените на петрола. Рязкото понижение на стойността на петрола през януари и февруари 2016 г. е създало опасения за това, че свиването на търсенето на петрол сочи за отслабване на световната икономика. Корелацията между цената на барел Brent и индекса S&P 500 е достигнала величини, които не са наблюдавани от 1990
Сега според експерт от Societe Generale участниците на пазара обсъждат основно предложенията за петрол и действията на ОПЕК, като обръщат по-малко внимание на анализа на търсенето.
В същото време експертите смятат, че основание за опасения по отношение на цените на петрола няма, предвид предпочитанията за по-стабилни цени от порядъка на 50-60 долара за барел.
Сделката на ОПЕК на практика е в подкрепа на цените, но тя дава възможност и на шистовия сектор в САЩ да увеличи добива, което от своя страна ограничава нарастването на цените и затварянето им в определен диапазон.
В допълнение целият този процес е довел и до намаляване на влиянието на цените на петрола върху икономиката на страните, чиито бюджети са базирани върху експорта на петрол. Така на първи план вече от значение са други, по-фундаментални практики, смятат експерти. Освен това анализаторът от MUFG коментира и фактът за отслабване на връзката между вътрешната динамика на цените на петрола и долара, но отново има очаквания за засилване на корелацията.
Преводът е на колегите от портала 3e-news.net.