Шестнадесетте държави, които образуват т.нар. ядрен алианс на Европа, определиха количествено нуждите на сектора на среща в Париж този вторник. Тя се реализира по инициатива на Франция и бе ръководена от министъра на енергийния преход на страната Агнес Пание-Рунаше. Освен Франция в алианса участват още Белгия, България, Хърватия, Чехия, Финландия, Унгария, Холандия, Полша, Румъния, Словения, Словакия, Естония, Швеция, Италия, а като наблюдател и Обединеното кралство. Алиансът има за цел да обедини опита на страните, които използват мирния атом.
На срещата стана ясно, че европейската ядрена индустрия планира да създаде повече от 450 000 нови работни места през следващите 30 години в ЕС, от които 200 000 висококвалифицирани, съобщава електронтото издание 3e-news.net.
Ядреният сектор на Европа очаква приноса на индустрията към БВП да се увеличи с още 92 милиарда евро, предвид поддържането на производствен капацитет от 100 гигавата до 2050 г. и значително намаляване на вноса на изкопаеми горива, стана ясно на срещата. Министрите обсъдиха положителното въздействие на ядрената енергия върху европейската икономика - те считат, че АЕЦ може да осигури до 150 гигавата енергийна мощност до 2050 г. в ЕС, в сравнение с около 100 гигавата днес. Това означава изграждане на нови 30 до 45 големи и малки реактори.