Бизнесът в „Слънчев бряг” търси над 50 000 сезонни работници, които да обезпечат нормалната работа на хотелите и ресторантите през летния туристически сезон. Затова за поредна година хотелиерите ще разчитат и на работници от Азия. Голяма част от бизнеса е направил заявки още през месец ноември, за да могат сезонните кадри да дойдат поне през юни, посочва Нова тв.
Голяма част от бранша в „Слънчев бряг” залага тази година на кадри от Шри Ланка предвид горчивия опит от миналата година, когато голяма част от работниците от Непал избягаха в Западна Европа. Ще се разчита също на временно пребиваващи у нас украински граждани. А за да привлекат кадри от нашата страна, работодателите са готови да увеличат възнагражденията поне с 15%.
През активния летен сезон курортът „Слънчев бряг” надхвърля половин милион посетители. За да се гарантира качеството на туристическия продукт, са необходими над 200 000 души персонал. Повечето хотелиери са запазили обучените си кадри.
„Още над 50 000 работници трябва да подсигурим, за да посрещнем спокойно новия туристически сезон”, обясни Елена Андонова, председател на Асоциацията на туристическия бизнес в България.
Тези позиции обаче няма как да бъдат запълнени само от българи и от временно пребиваващи у нас украински граждани. Затова повечето хотелиери ще разчитат на „ внос” на кадри от трети страни. „Към момента съм подала за чужденци - за камериерки и сервитьорки от Шри Ланка. С кадрите от Непал имаше проблем миналата година, тъй като голяма част избягаха за Западна Европа”, обяснява хотелиерката Десислава Николчева. „Работните визи са за 3 месеца. Ние поемаме транспорта, застраховка и работна виза. По-голямата част ще пристигнат в началото на юни. Надяваме се консулствата да могат да смогнат”, казва Николчева.
„Възнагражденията ще бъдат с 10-15% по-високи от миналия сезон”, обясни Елена Андонова.
„За камериерки стартовата заплата е от 1300 лв.,за помощник готвачи - 2000-2500 лв., за главни готвачи - около 5000 лв., за бармани - 2500 лв. Горе-долу така ще бъдат сезонните заплати тази година при нас в „Слънчев бряг”, казва Николчева.
От бранша смятат, че е необходима държавна стратегия, тъй като сезонната заетост е с много кратка продължителност и това намалява интереса към трудова заетост.
„В „Слънчев бряг” имаме гимназия по туризъм и пак няма хора. От тази гимназия почти никой не работи при нас в сферата на туризма. От вътрешността на страната много малко хора идват. Много е сложно”, казва Десислава Николчева.