"Продължаваме промяната" контрира кабинета със свои предложения за цената на горивата

08.11.2022 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Методиката на "Продължаваме промяната" влиза в конфликт с политиката на служебното правителство, що се касае до износа на горива, добити от руски петрол
"Продължаваме промяната" контрира кабинета със свои предложения за цената на горивата
Снимка: БГНЕС

"Продължаваме промяната" внесе в парламента проекторешение, насочено към намаляване на цената на горивата. Своите решения на проблема се очаква да внесат още от ГЕРБ-СДС, както и служебното правителство. Идеите на партията на Кирил Петков и Асен Василев се доближават до тези на основния им политически опонент, но със служебната власт ситуацията е различна.

Методиката на "Продължаваме промяната" влиза в конфликт с политиката на служебното правителство, що се касае до износа на горива, добити от руски петрол. Наскоро стана известно, че кабинетът на Гълъб Донев готви решение, с което да отмени предходно на кабинета "Петков" и да позволи износ на такива горива след 5 декември.

На тази дата влиза в сила изключението, което "Лукойл Нефтохим" получи от Европейската комисия - да работи с руски петрол до края на 2024 г. поради технологична невъзможност да обработва друг.

Според "Продължаваме промяната", за да може дерогацията да бъде приложена и усетена от потребителите, е нужно Министерският съвет да разработи и изпълни план с конкретни мерки за нейното прилагане. Формацията на Кирил Петков и Асен Василев предлага 4 мерки:

Да се въведе режим за проследяване на горивата и нефтопродуктите, произведени на територията на България от руски суров нефт. Той гарантира изпълнение на дерогацията, предоставена на страната с цел произведените от руски суров нефт горива и нефтопродукти да се продават само на българския пазар.

Считано от 5 декември, Министерският съвет да разреши изпълнението до 31 декември 2024 г. на договори, сключени преди 4 юни 2022 г., или на допълнителни договори, свързани с купуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по море, и на нефтопродукти с произход от Русия или изнасяни от Русия, единствено в полза на дружества с регистрация или стопанска дейност в България, които внасят в страната такива стоки с цел преработка и/или продажба от свое име и за своя сметка.

С цел намаляване на високите цени на горивата в България Министерският съвет да предприеме действия за незабавно въвеждане на мерките от Глава III на Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 г. по повод спешна намеса за справяне с високите цени на енергията, с оглед облагане с допълнителен данък на свръхпечалбите както за 2022 г., така и за 2023 г. от дейностите в отраслите на суровия нефт и нефтопреработването в България.

Данъчните приходи, генерирани от облагане на свръхпечалбите от дейността в сектора, следва да бъдат използвани за мерки за финансова подкрепа на физическите лица - крайни потребители на горива.

Енергийният министър Росен Христов защити решението износът да бъде позволен, като посочи, че не може да бъде спрян, тъй като става дума за свободна търговия в рамките на ЕС. Ако той се преустанови, хранилищата щели да се запълнят и "Лукойл Нефтохим" да намали производството. Мотивът на служебния кабинет да обмисля отмяна на решението на предшествениците си е, че санкциите се отнасят само до петрола, а не и до горивата, получени след преработката му, тъй като преработени в България, те вече нямат връзка с Русия.

Според служебния кабинет начинът да поевтинеят горивата на "Лукойл Нефтохим" за вътрешния пазар е, като не се спира и износът за трети страни, където тя пласира горива, които не отговарят на европейските стандарти.

На 31 октомври говорител на Европейската комисия, цитиран от БТА, посочи, че изключението, което е до края на 2024 г., е България да може да се снабдява, а не да продава внесения руски петрол на други държави - от ЕС или чужди страни. В окончателното решение на Съвета на ЕС от 3 юни за пакета санкции срещу Русия не е изрично упоменато, че не могат да се препродават горива, получени в страните след преработката на руски нефт.

В мотивите на проекта на "Продължаваме промяната" се посочва: "С оглед осигуряване на пълни постъпления от данъка върху печалбите от дейността по преработка и продажба на горива от суров петрол дерогацията следва да се предостави само на дружества, които са регистрирани в България или имат място на стопанска дейност в страната."

Облагане на свръхпечалбите предлагат и от ГЕРБ, но "Продължаваме промяната" бяха против с мотив, че няма как законово да бъде облагана швейцарска компания в България. Регистрираното в Швейцария дружество "Литаско" (Litascо) е собственик на суровия петрол, който се преработва в рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас", като извършва покупката и износа на горивото от Новоросийск към Бургас. Приходите на рафинерията са за преработка на нефта по договор за ишлеме. Така произведените продукти от бургаската рафинерия отново са собственост на "Литаско" през неговото дружество Lukoil Benelux, а последното продава продуктите на "Лукойл България", също собственост на "Литаско". "Лукойл България" продава горива на едро на останалите играчи на пазара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...