"Фейсбук" спря около 200 приложения след обвиненията за злоупотреби с лична информация от консултантската компания "Кеймбридж Аналитика" (Cambridge Analytica), предаде ДПА.
След като източник от компанията разкри, че тя неправомерно е използвала данните на милиони потребители на социалната мрежа за кампанията за Брекзит и предизборната кампания на президента на САЩ Доналд Тръмп, през март създателят на "Фейсбук" Марк Зукърбърг обяви, че ще има разследване, както и проверка на външните приложения. "Процесът на разследване е в пълен ход", заяви каза той.
В обхвата на разследването са попаднали хиляди приложения, "а около 200 са временно спрени - в очакване на по-задълбочено разследване дали чрез тях не е злоупотребявано с данни", допълни компанията.
"Където открием доказателства, че едни или други приложения наистина са злоупотребявали с лична информация, ще ги забраним и ще уведомяваме хората. На хората ще бъде показвано дали те или техни приятели са инсталирали приложение, чрез което да е злоупотребявано с информация преди 2015 г. - точно както направихме в случая с "Кеймбридж Аналитика."
Приложението събирало данни не само от стотици хиляди потребители на "Фейсбук", които отговаряли на анкетни въпроси, но и информация за техните приятели, с което броят на засегнатите хора достига общо към 87 милиона души.