6,27 млрд. евро безвъзмездни средства са заложени в плана за възстановяване и развитие на България. За климатичните цели са заделени 58,9 на сто от средствата или 3,7 млрд. евро - доста над предвидените 37 на сто в ЕС.
България не е поискала заеми, но може да направи това до август 2023 година, информират от Комисията. Безвъзмездните средства са над 10 на сто от БВП за страната ни през 2019-та година. Затварянето на въглищната централа "Марица Изток" е предвидено чак за 2038-ма година. В същото време е заложена правна рамка за декарбонизация, която предполага забрана за нови въглищни и лигнитни централи до този период, а до
2026 година предвижда 40 на сто намаляване на въглеродните емисии от тях, съобщава БНР.
Паралелно с това България ще развива енергия от възобновяеми източници. Страната ни надхвърля и целите за цифровия преход - в нашия план те са 25.8 на сто спрямо заложените за ЕС цели от 20 на сто. Брюксел е изключително удовлетворен от заложените мерки за отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор, твърди представител на Комисията. Съветът на ЕС трябва да одобри плана ни в рамките на 4 седмици.
След това Комисията и България ще подпишат финансово споразумение и ще съгласуват оперативните стъпки. Това трябва да стане преди първата заявка за плащане на страната ни. Очаква се тя да постъпи в Комисията през втората половина на годината, тогава трябва да дойдат и първите плащания.