Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предлага промяна в методиката, по която се определят санкциите по Закона за защита на конкуренцията. Промяната се налага след измененията, обнародвани в Държавен вестник в края на февруари. Промените се предвижда да влязат в сила от 1 ноември 2021 година.
С измененията се предлага санкцията да бъде определяна като процент от продажбите - до 8% за леките нарушения, до 12% за неособено тежките и до 15% за тежките. Тези проценти обаче маркират максималния размер на санкцията и КЗК има възможност да определи и по-малък размер на наказанието. При повторно нарушение глобите могат да се увеличат с до 100%.
Стойността на продажбите включва реализираните от предприятието нетни приходи от продажби (стойността на продажбите преди облагане с ДДС и други данъци, свързани с продажбите) на съответните продукти (стоки, услуги или продукция), които са пряко или косвено засегнати или биха могли да бъдат засегнати от нарушението.
Косвено засегнати от нарушението продукти може да има например при хоризонтални споразумения за определяне на цени на покупка на продукт, който служи като суровина или материал за производството на друг краен продукт, е записано в мотивите за промяна.
Предвижда се изцяло нов раздел във връзка с промените в закона, постановяващи и санкции за нелоялните търговски практики по отношение на търговията с храни и селскостопански продукти. При подобни нарушения санкциите са от 5 хил. до 300 хил. лева, като размерът им зависи от тежестта, повтаряемостта и продължителността във времето на нарушението. Глобата при заблуждаваща информация е от 500 до 25 хил. лева.
Предлаганите промени са публикувани на сайта за обществено обсъждане и до 3 юни се очакват коментари от заинтересовани страни.