Седем европейски държави настояват за пълно изравняване на директните плащания за фермерите в старите и новите страни членки.
Декларацията с общата позиция на България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия беше представена по време на заседанието на Съвета по земеделие в Люксембург от българския земеделски министър.
“Страните членки оцениха усилията на унгарското председателство да намери компромисна формулировка за бъдещето на общата селскостопанска политика, но има все още нерешени въпроси като основния сред тях е справедливото разпределение на плащанията за фермерите” – е подчертал министър Георги Тахов. В представената от него обща позиция на седемте държави е подчертано, че трябва да се постигне пълно сближаване на субсидиите между държавите членки, тъй като разликата им в момента води до неравностойни пазарни условия.
България е подкрепила и искането на Румъния за увеличаване на индивидуалния таван на т.нар украинска помощ до 560 000 евро на бенефициент и удължаване на периода на Временната рамка за тази държавна помощ поне до 30 юни 2025 г.
Третият ключов акцент от днешното заседание е рискът от загуба на средства по Програмата за селските райони от предишния програмен период, като закъснението в усвояването на парите се дължи най-вече на Covid кризата и войната в Украйна. Ето защо още през лятото страната ни предложи да бъде удължен с 12 месеца периодът за допустимост на разходите и крайните срокове за административно закриване на програмата.