България ще започне техническа подготовка на искане до Европейската комисия за намалена ставка на ДДС за доставките на електроенергия и природен газ. Това е решило служебното правителство на последното си заседание.
Според правилата на Брюксел страната ни не може да предприеме еднолично решение за намаляване на данъчната ставка за тези енергийни стоки, без да проведе консултации с Европейската комисия. "Съгласно член 102 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност, държавите членки могат, след консултация с Комитета по ДДС, да прилагат намалена ставка на данък върху добавената стойност за доставката на природен газ, електроенергия или централно отопление", посочват от правителствената пресслужба.
Намаляването на 20%-ния ДДС бе посочено от бизнеса още през септември като възможна мярка срещу драстичното поскъпване на тока за небитовите потребители, наред с паричните компенсации. Намаляването на налога придобива още по-голямо значение, тъй като от 1 януари 2022 г. КЕВР трябва да обяви новите цени на тока и парното за домакинствата, като прогнозите са двойно поскъпване.
От прессъобщението на МС не става ясно България за каква ДДС ставка на тока и газа ще преговаря с Брюксел - дали за пълно освобождаване от налога или за 9%, каквото е облагането за туризма от край време, а заради пандемията бе въведено през 2020 г. и за ресторантьори, книги и бебешки храни.
Не е ясно също и колко време отнема въпросната консултация с Европейската комисия. Като знаем колко тромави са тези процедури, напълно е възможно да се проточи месец-два и точно в най-големите студове много домакинства да са изправени пред невъзможност да се отопляват. Прогнозите на експертите са за успокояване на цените на енергийните ресурси напролет.
Междувременно служебният кабинет прие промените в данъчните закони за 2022 г., предложени от Министерство на финансите. Най-същественото от пакета е, че намалената ставка по ДДС за някои стоки и услуги остава в сила до края на епидемичната обстановка. Така храните, безалкохолните напитки, бирата и виното, сервирани в заведения, както и бебешките стоки, книгите и услугите в спортните зали ще се облагат с 9% косвен налог вместо с 20%.
Мярката ще важи и за туроператорите. Останалите промени, предложени от служебния министър на финансите са по-скоро технически и свързани със синхронизирането на европейски директиви във връзка с пандемията.
Така например се предвижда освобождаване от ДДС при закупуването на стоки и услуги, предназначени за дарение от Европейската комисия, от агенция или орган, създаден съгласно правото на Европейския съюз при изпълнение на задачи за справяне с последствията от пандемията COVID-19.
Предвижда се и освобождаване от ДДС, което обхваща доставката на стоки или услуги, предназначени или за ползване от въоръжените сили на държава членка на ЕС или от придружаващия ги цивилен персонал, или за снабдяването на техните трапезарии или столови, когато тези сили участват в отбранителни дейности, имащи за цел изпълнение на дейност на ЕС в рамките на общата политика за сигурност и отбрана извън своята държава членка.
С промените в Закона за ДДС се предлага още да отпадне разпоредбата, с която ваучерите за храна са изключени от обхвата на ваучерите с конкретна цел и многоцелевите ваучери.