Община Бургас започва приема на документи за участие в Пилотната фаза на Интегрирания проект по Програма ЛАЙФ, който предвижда преход към алтернативни форми на отопление на домакинствата.
Това съобщиха на пресконференция днес представители на администрацията, сред които зам.-кметът по европейски политики и околна среда Весна Балтина, Маринета Николова - началник на отдел "Екологични политики и програми", и Величка Великова от дирекция "Европейски политики и програми".
Интегрираният проект "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух" предвижда в Бургас да бъдат подменени отоплителните уреди на 1 994 домакинства.
В настоящия етап - Пилотна фаза, ще бъде приложен за първи път разработеният подход за смяна на старите печки, а обхванати ще бъдат общо 80 домакинства. В последващата Основна фаза ще се подменят отоплителните уреди на още 1 914 домакинства.
Всички изисквания, на които трябва да отговарят кандидатите, необходимите документи, критериите за оценка и класиране, са публикувани на интернет страницата на Община Бургас: https://www.burgas.bg/bg/info/eventdetails/1440/38238.
На сайта са публикувани всички необходими бланки, които кандидатите трябва да попълнят за участие в програмата. Гражданите ще имат възможността да получат допълнителна информация и съвети при попълването на документите и на телефон 056/ 84 38 91.
Заявленията следва да бъдат подавани в Местния център за администриране на проекта на адрес: гр. Бургас, ул. "Трапезица" No 5 /зад хотел "Бургас"/ - всеки работен ден от 15,00 до 19,00 ч. от 27 януари, понеделник, до 31 март тази година включително.
Едно от необходимите условия е жилищата на кандидатите да бъдат в териториалния обхват на схемата за подмяна на старите печки на твърдо гориво: Централна градска част, квартал "Възраждане" и комплексите "Лазур", "Братя Миладинови" и зона Г на "Меден рудник".
Районите са определени след проучване и анализ за нивото на замърсяване на въздуха с фини прахови частици, отделяни от битови отоплителни уреди на дърва и въглища; броя домакинства в съответните райони; вид, гъстота и етажност на застрояването; наличие на изградена газопреносна мрежа и не на последно място - съобразно предварително заявения интерес от страна на гражданите за участие в доброволното преминаване към алтернативни екологични горива за отопление.
При реализирането на първата фаза от проекта се очаква количеството на отделяните фини прахови частици при отопление на печки с твърдо гориво да намалее с 1 200 килограма за една година.
Всеки от одобрените кандидати ще получи безвъзмездно новите отоплителни уреди, заедно с монтаж и демонтаж на старите печки. Гаранционният срок на оборудването е 5 години.
Кандидати, които са подали документи за участие в Пилотната фаза, но не са класирани, могат да бъдат кандидати и по Основната фаза с вече подадената документация.
Друг проект, който Община Бургас изпълнява, е "Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в кв. Долно Езерово", по който се предвижда подмяна на старите отоплителни уреди на още 2 280 домакинства.
Едновременно с това администрацията прилага различни мерки по своята Програма за намаляване замърсяването на въздуха, сред които осигуряването на 56 нови електрически автобуса, засаждане на нови дървета в междублокови пространства, миене на улици във вътрешните части на жилищните райони.