Нов пакет от антикризисни мерки, насочени към подпомагане на гражданите и бизнеса, подготвя правителството. Това съобщи след заседанието на Министерския съвет вицепремиерът и финансов министър Асен Василев. "От момента на приемане на бюджета и със започването на войната в Украйна имаме няколко проинфлационни фактора, свързани с цената на газа, на петрола, храните, селскостопанската продукция. В комбинация тези фактори означават една много по-сериозна от първоначално заложената инфлация", отчете той.
"В момента работим по пакет от антикризисни мерки, които да влязат в сила даже и преди актуализацията (на бюджета, планирана за юни), които да подпомогнат гражданите и бизнеса", съобщи Василев и изтъкна, че благодарение на предишните действия на правителството единствено в България няма повишение на цената на тока за домакинствата.
КЕВР и Министерството на енергетиката са подготвили мерки, които да позволят регулиране на ценовите нива на електроенергията, като предстои те да бъдат внесени в Народното събрание. Предвиждат се и мерки, свързани с цената на природния газ и скока при храните и торовете за селското стопанство. На въпрос какви са предвидените срокове въпросните мерки да влязат в сила, Василев отговори: "Дайте ни седмица до десетина дни да поработим. След което ще има нужда и от работа на парламента, за да може да бъде адекватно".
Заедно с колегите си финансови министри от ЕС Василев е обсъждал и координирани антикризисни мерки, които да обхванат цялото европейско пространство. "За да не се получат дисбаланси, които да създадат трансгранични проблеми и да анулират ефекта от конкретните мерки."
Само преди ден финансовото министерство излезе с нова прогноза, според която средногодшната инфлация ще достигне 10,4% тази година. Преди два месеца, когато се изготвяше бюджетът за 2022 г. и преди Русия да започне войната си в Украйна, прогнозата беше за 5,6% инфлация. За следващата година прогнозата е инфлацията да се забави до около 5%. Очаква се транспортните горива да поскъпнат с 25,1%.
МФ сви наполовина прогнозите си за икономическия растеж на България през 2022 и 2023 г. заради войната. Ускорената инфлация, намаленият износ към Русия и Украйна (около 3% от общия експорт на страната), отлагането на част от инвестициите поради несигурността и затрудненията във веригите на доставка ще свиват ръста на БВП за 2022 г. от 4,8 на 2,6%. За следващата година ревизията е по-малка и от 3,7% прогнозата пада на 2,8%.