Докладите от финансовите инспекции вече могат да се създават и връчват електронно

24.01.2024 | 15:30
по статията работи: econ.bg
Докладите от финансовите инспекции вече могат да се създават и връчват електронно
Снимка: под лиценза на creative commons

Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за държавната финансова инспекция. Вече ще може заповедта за възлагане на финансовите инспекции и документите, свързани с отразяване на резултатите от проведените финансови инспекции (доклад, писмено становище и мотивирано писмено заключение), да се създават като електронен документ. Създава се и възможност и връчването, представянето и изпращането на тези документи също да става по електронен път.

Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) ще публикува на своята интернет страница доклада за резултатите от финансовата инспекция и мотивираното писмено заключение в 14-дневен срок от изготвяне на заключението, при което не се разкрива информация, представляваща търговска тайна, или информация, защитена по силата на закон.

Втората група промени са свързани с повишаване на размера на глобите и имуществените санкции за нарушения по закона. От приемането на настоящия размер на глобите/имуществената санкция са изминали повече от девет години и е необходимо да бъдат актуализирани, се посочва в мотивите Министерския съвет, който е вносител на промените.

Народните представители приеха упражняването на инспекционна дейност виновните длъжностни лица, както и лицата, които работят по граждански договори за управление и контрол, ако деянието не съставлява престъпление, ще се наказват за нарушение на нормативен акт, уреждащ бюджетната, финансово-стопанската или отчетната дейност, ако не е предвидено наказание в съответния нормативен акт – с глоба от 500 до 3000 лева. До момента глобата беше от 200 до 2000 лева. На лицата и на държавните и общинските предприятия и търговските дружества с държавно участие се налага и имуществена санкция от 500 до 2000 лева, която сега се увеличава от 1000 до 4000 лева.

Отменена беше разпоредбата, според която до 10-о число на месеца, следващ всяко тримесечие, на интернет страницата на АДФИ се публикува списък с обектите, в които финансовите инспекции са приключили, както и информация за резултатите от тях.

Според “Възраждане” управляващите са отказали да приемат държавата да прави на пет години пълна ревизия на общините, за да се види при избори и смяна на кмет какво е реалното състояние на общината.

А Венеция Нецова-Ангова от ПП-ДБ посочи, цитирана от БТА, че от управляващото мнозинство не са против планирането на допълнителни проверки, а проблемът, който е бил изложен в бюджетната комисия, е, че са необходими още около 200 души и промяна на цялото устройство на финансовите инспекции, за да могат тези планови проверки да се реализират. С тези промени се предлага да отпадне стенографската справка, която се прави в момента във връзка с финансовите инспекции и която не носи особено голяма добавена стойност, а вместо това да се даде правно основание да се публикуват целите доклади. “Проблемът, който разрешаваме, е, че това не е било изрично регламентирано и е било в прерогатива на политически решения”, каза тя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...