Европарламентът одобри по-голямата част от пакета за възстановяване след коронакризата

10.02.2021 | 14:15
по статията работи: econ.bg
Във вторник Европарламентът одобри Механизма за възстановяване и устойчивост, чиято цел е да помогне на държавите от ЕС да се справят с последиците от пандемията от COVID-19
Европарламентът одобри по-голямата част от пакета за възстановяване след коронакризата
Снимка: под лиценза на creative commons

Във вторник Европарламентът одобри Механизма за възстановяване и устойчивост, чиято цел е да помогне на държавите от ЕС да се справят с последиците от пандемията от COVID-19.

Регламентът относно целите, финансирането и правилата за достъп до Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) беше приет с 582 гласа "за", 40 "против" и 69 "въздържал се". МВУ е най-големият структурен елемент на пакета за възстановяване Next Generation EU (Инструмента на ЕС за възстановяване), който възлиза на 750 млрд. евро.

Ще бъдат осигурени безвъзмездни средства и заеми в размер на 672.5 млрд. евро за финансиране на национални мерки, предназначени да смекчат икономическите и социалните последици от пандемията. В рамките на МВУ могат да бъдат финансирани също и свързани проекти, чието изпълнение е започнало на 1 февруари 2020 г. или след това. Средствата ще бъдат на разположение за период от три години, като правителствата на държавите членки могат да искат до 13% предварително финансиране за своите планове за възстановяване и устойчивост.

За да бъдат допустими за финансиране, националните планове за възстановяване и устойчивост трябва да се съсредоточат върху ключови области на политиката на ЕС - прехода към зелена икономика, включително биологичното разнообразие, цифровата трансформация, икономическото сближаване и конкурентоспособността, както и социалното и териториалното сближаване. Плановете, съсредоточени върху реагирането при кризи и подкрепа за институциите да се подготвят за бъдещи кризи, както и политиките за децата и младежите, включително образование и умения, също са допустими за финансиране.

Най-малко 37% от бюджета на всеки план трябва да е предназначен за действия в областта на климата, а най-малко 20% - за действия в областта на цифровизацията. Плановете следва да имат трайно социално-икономическо въздействие, да включват всеобхватни реформи и стабилен инвестиционен пакет и да не носят значителни вреди на екологичните цели.

Регламентът също предвижда, че средства от МВУ могат да получат само държавите членки, ангажирани със защитата на принципите на правовата държава и основните ценности на Европейския съюз.

Европейската комисия, която отговаря за мониторинга на изпълнението на МВУ, може да бъде приканена да изпраща свои представители на заседания на съответните комисии на Парламента на всеки два месеца с цел обсъждане на напредъка във връзка с възстановяването и реализацията на междинните и крайните цели от държавите членки. Комисията също така ще предостави на държавите интегрирана система за информация и мониторинг с цел осигуряване на съпоставими данни за това как се използват средствата.

Зигфрид Мурешан (ЕНП, Румъния), един от водещите евродепутати, участващи в преговорите, заяви по време на дебата във вторник: "Днешният вот означава, че парите ще достигнат до хората и регионите, засегнати от пандемията, ще се окаже подкрепа за борбата с тази криза и за изграждането на нашата сила за преодоляване на бъдещите предизвикателства. Механизмът за възстановяване и устойчивост ще спомогне за модернизирането на нашите икономики и за превръщането им в по-чисти и по-екологосъобразни. Определихме правилата за изразходване на средствата, но ги оставихме достатъчно гъвкави, за да отговорят на различните нужди на държавите членки. И накрая, тези средства не трябва да се използват за обикновени бюджетни разходи, а за инвестиции и реформи."

Ейдер Гардиасабал Рубиал (С&Д, Испания), един от водещите преговарящи, заяви: "МВУ е правилният отговор на въздействието на вируса. Той има две цели: в краткосрочен план -възстановяване чрез подпомагане на брутния национален доход (БНД), инвестициите и домакинствата. В дългосрочен план тези средства ще доведат до промяна и напредък, за постигане на нашите цели в областта на цифровите технологии и климата. Гарантираме, че мерките ще облекчат бедността и безработицата, и ще вземем предвид свързаните с пола последици от настоящата криза. Нашите здравни системи също ще станат по-устойчиви".

Драгош Пъслару (Renew, Румъния), един от водещите евродепутати по темата, заяви: "Съдбата на Европа е в ръцете ни. Ние имаме задължение да осигурим възстановяване и устойчивост на нашите младежи и деца, които ще бъдат в центъра на възстановяването. Един от шестте стълба на Механизма за възстановяване и устойчивост е посветен специално на тях, което означава инвестиране в образованието, реформиране в тяхна полза и полагане на усилия за младите хора, за да им помогнем да придобият уменията, от които ще се нуждаят. Ние не искаме следващото поколение да бъде "изгубено поколение" в резултат на ограничителните мерки".

След като Съветът на ЕС одобри официално регламента, той ще влезе в сила един ден след публикуването му в Официален вестник на ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...