Евросъюзът търси световно споразумение за пандемиите

11.02.2022 | 14:15
по статията работи: econ.bg
Европейският съюз настоява за глобално споразумение, насочено към предотвратяване на нови пандемии, което може да включва забрана на пазарите за диви животни и стимули за държавите да съобщават за нови вируси или варианти
Евросъюзът търси световно споразумение за пандемиите
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз настоява за глобално споразумение, насочено към предотвратяване на нови пандемии, което може да включва забрана на пазарите за диви животни и стимули за държавите да съобщават за нови вируси или варианти, каза служител на ЕС пред "Ройтерс".

Преговорите за подобен договор започнаха тази седмица с надежда предварителният текст да е готов до август. А евентуално споразумение да бъде подписано до май 2024 г.

Говорител на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, който е инициатор на идеята, не коментира новината, както и Белият дом, съобщава "Ройтерс". Целта е предварителният текст да бъде съгласуван до август.

Според най-широко приетата теория пандемията от COVID-19 е започнала от пазар за животни в китайския град Ухан, където се смята, че вирусът се е прехвърлил от животно приемник върху човек. Въпреки че първоначално Пекин беше похвален от Световната здравна организация за това, че бързо е уведомил за новия вирус, Съединените щати обвиниха Китай, че задържа информацията за вероятния произход на огнището, като не допуска международни експерти до всички места, където може да се потърсят сведения за произхода на вируса.

Сред мерките, които ЕС иска да бъдат включени в договора, е постепенното закриване на пазарите за диви животни, които са изключително популярни в Азия, съобщава източникът на "Ройтерс".

Европейската комисия, която се очаква да води преговори от името на държавите от ЕС, заяви, че нейният мандат все още не е съгласуван от правителствата на ЕС и че на по-късен етап ще бъдат направени конкретни предложения до други страни, които да се включат в преговорите по изготвянето на документа.

ЕС иска да се въведат правно обвързващи задължения за предотвратяване разпространението и за докладване на нови вирусни огнища, се казва в проекта за мандат за преговори на ЕС, видян от "Ройтерс". Стимулите за държавите да съобщават за нови вируси също се разглеждат като решаващи за подпомагане на бързото откриване и избягване на прикриване, каза служителят. През декември полетите до няколко южноафрикански държави бяха спрени, след като те съобщиха, че са установили варианта на коронавируса Омикрон. Съществуват опасения, че в бъдеще докладването за огнища може да бъде ограничено заради вероятността от икономически и политически последици.

Сред идеите на ЕС за стимули са гарантиран и бърз достъп до лекарства и ваксини, разработени срещу нови вируси. Държавите, които откриват и съобщават за нов вирус, също могат да получат незабавна подкрепа, която може да включва доставки на медицинско оборудване от глобални запаси.

Като част от преразглеждането на глобалните здравни правила страните също ще преговарят за промени в международните здравни правила, набор от глобални правила за предотвратяване на разпространението на инфекциозни заболявания. Съединените щати искат те да се засилят, за да повишат прозрачността и да предоставят на СЗО бърз достъп до местата на огнища.

Преговорите ще се водят от делегати от шест държави, представляващи основните региони в света - Япония, Нидерландия, Бразилия, Южна Африка, Египет и Тайланд, съобщава "Ройтерс".

Бразилия, която ще представлява страните от Северна и Южна Америка, подкрепя договорът да не е обвързващ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...