Румъния се справя по-зле с усвояването на европейските фондове от България. Заключението е на Витория Алиата ди Вилафранка, която ръководи екип в главна дирекция "Регионална политика" на Европейската комисия и отговаря за България, Хърватия, Унгария, Румъния и Словения. Експертът оцени справянето на държавите с еврофондовете през периода от 2007 до 2013 г.
Макар че има проблеми при усвояването на европейските средства, България се справя добре - това е общата оценка, дадена от Витория Алиата ди Вилафранка от Европейската комисия.
Инвестициите от европейските фондове през 2015 година доведоха до нарастване на брутния вътрешен продукт с четири процента над ръста, който би имал без европейското финансиране. През 2023 година е изчислено, че ръстът ще бъде с около три процента.
Около 40% от капиталовите разходи на правителството са свързани с европейските фондове.
В България 66% от европейското финансиране или 2/3 отиват в сферата на околната среда и транспорта. Например - по големите транспортни коридори, от които е част АМ "Тракия". Също така голям транспортен проект беше метрото в столицата. Трябва да подчертая, че освен изграждането на нова транспортна инфраструктура, чрез европейските пари е ремонтирана част от вече съществуващата. На много места няма необходимост от изграждане на нов път, а от ремонт на стария.
На въпрос дали корупцията е проблем при усвояването на европейските фондове в България, Витория Алиата ди Вилафранка коментира - Ние не измерваме корупция, но оценяваме законността и регулаторната рамка. Там се срещнахме с големи трудности. Сега този аспект има по-малка тежест - първо, защото вече бяха направени финансови корекции, което доведе до промени в системата; второ, защото хората придобиха повече опит. Законодателната рамка също стана по-лесна за прилагане. Освен това ние непрекъснато настоявахме пред българските власти да организират повече обучения и по този начин хората, които се занимават в тази сфера, да придобият повече професионални знания и умения. Не е достатъчно само да имаш фантастичен закон. Нужни са и хора, които да знаят как да го прилагат.
За европейските държави финансирането от Брюксел е имало ключово значение - при някои от тях до 60% от правителствените разходи са свързани с европарите. Такъв е случаят на Унгария. Витория ди Вилафранка обобщи средните стойности:
Когато ние инвестираме 1 евро, за нас е важно възвръщаемостта на инвестицията да е повече от това. Това, което можем да отбележим, че за 1 инвестирано евро, се наблюдава възвръщаемост от 2,74 евро - т.е. почти 1 към 3.