Правосъдното министерство прави нов опит да прокара закон за фалита на физически лица

12.11.2024 | 07:25
по статията работи: econ.bg
Проект на Закон за несъстоятелност на физически лица е публикуван за обществено обсъждане от Министерството на правосъдието, според справка на портала strategy.bg. Такъв законопроект се предлага за трети път
Правосъдното министерство прави нов опит да прокара закон за фалита на физически лица
Снимка: под лиценза на creative commons

Проект на Закон за несъстоятелност на физически лица е публикуван за обществено обсъждане от Министерството на правосъдието, според справка на портала strategy.bg. Такъв законопроект се предлага за трети път. Предишните текстове, публикувани през 2022 г. и 2023 г. в различни варианти, не стигнаха до окончателно одобрение от Народното събрание.

"Министерството на правосъдието предлага правна уредба на производството по несъстоятелност на физическите лица, която да запълни празнотата и да уреди производството в съответствие с обществените очаквания, както и да изпълни ангажиментите на Република България по Националния план за възстановяване и устойчивост”, посочват вносителите на законопроекта.

"Законът урежда условията и реда за провеждане на производство по несъстоятелност на физическите лица, които са добросъвестни длъжници и желаят да удовлетворят вземанията на всички свои кредитори в рамките на едно общо производство по изпълнение. Предвидена е възможност за погасяване на задълженията на добросъвестния длъжник след изтичане на определен срок, когато са останали неудовлетворени вземания на кредиторите в производството”, добавят от правосъдното министерство.

"В закона е предвидено производство за несъстоятелност и за лица, които нямат доходи и имущество и са добросъвестни длъжници. Поради внесени изменения в текста на законопроекта се провеждат нови обществени консултации”, добавят от ведомството.

В законопроекта са отразени възприетите предложения в процедурата по обществени консултации с гражданите и юридическите лица, проведени в периода от 6 до 20 октомври 2022 г., за бъдат съобразени във възможно най-голяма степен принципите на обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност и пропорционалност на разпоредбите на Закона за несъстоятелност на физическите лица, пише в мотивите към законопроекта.

Според мотивите изключително положително е, че при определени условия длъжникът може да получи опрощаване на редица задължения в срок от три години, в съответствие с водещата тенденция, наложена от Директива (ЕС) 2019/1023. Ценно предимство е още, че достъпът до процедурата е доброволен, а не задължителен, като по този начин ще се възприема по-скоро като възможност от потребителите, отколкото като тежест, пише в документа.

За да доведе до предвидените резултати, препоръчително е да бъдат преразгледани някои въпроси, например да се опростят правилата за гласуване и одобряване на плана за погасяване, формалните и технически изисквания към подаване на молбата, основанията за недобросъвестност да не са твърде обхватни, предвиждането на 10-годишен срок за освобождаване от отговорност да бъде намален, пишат от вносителите.

В мотивите се отбелязва, че законопроектът за несъстоятелност на физическите лица е бил одобрен и внесен за разглеждане в Народното събрание с решение от ноември 2022 г., но в хода на обсъжданията е предложено производството по несъстоятелност да се прилага и по отношение на лица, които нямат имущество и доходи. След това с решение от април 2023 г. законът е бил отново одобрен и внесен за разглеждане в парламента, като е бил приет на първо четене от 49-тото Народно събрание на 15 юни същата година.

"Настоящият законопроект възприема част от предложенията, направени от народните представители между първо и второ гласуване, и отразява редакционните предложения при разглеждането му от Комисията по правни въпроси в 49-ото Народно събрание. Възприетите предложения са предварително съгласувани с Европейската комисия с оглед на точното изпълнение на ангажиментите по етап 252 на Националния план за възстановяване и устойчивост. Съобразена е препоръката за запазване на общата стойност на задълженията над десет минимални работни заплати като част от определението за неплатежоспособност на длъжника, предвид изискването за пропорционалност и необходимостта да се осигури достъп до производството на лица, които действително имат нужда от такова производство”, пише в мотивите.

"Препоръките за допълнителна защита на длъжниците без имущество и доходи - правото да бъдат освободени от заплащане на държавна такса и правото да поискат възобновяване на прекратеното производството по несъстоятелност и след изтичане на първоначалния едногодишен срок от откриване на производството, намират съответно отражение в разпоредбите на законопроекта.”, посочват от вносителите.

Посочената дата за приключване на обществените консултации е 11 декември 2024 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...