България трябва да работи по-сериозно върху разпределянето на капацитетите, така че да се дава възможност на българската енергия да се изнася, когато има добра цена в съседните пазарни зони. Това заяви в предаването "Преди всички" изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов. По думите му е необходимо пазарно обединение със съседните ни страни.
Както всяко лято се наблюдава известно повишаване на цените на тока, казва той. Причината е, че заради жегата се включват климатиците, потреблението на ток расте, а оттам скачат и цените.
На нашата борса токът се продава доста по-евтино в сравнение с пазарите на съседните ни страни, каза Константинов и обясни: "Разликата между цената в България и тази в Гърция е над 20 евро - нещо, което не е много нормално. Същите разлики в някои часове се наблюдаваха и между цените в България и Румъния. Същото нещо се повтори в посока Турция за месец август. Въпреки т.нар. срив на тяхната валута цената на електрическата енергия доста се повиши през август и потокът, който беше традиционно последните месеци от Турция към България се обърна и в момента е от България към Турция.
Най-вероятно това се получава поради недостатъчните налични трансгранични права за пренос или т.нар. капацитети между отделните системи. За производителите има възможност да произвеждат и да изнасят някакво количество електрическа енергия, но ако капацитетите към момента позволяват това количество да излезе, възможността, която чрез добър мениджмънт може да се постигне, е в пъти повече".