Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) в България призовава Народното събрание да създаде анкетна комисия, която да провери съмненията за евентуална държавна цензура в големите телевизии (БНТ, Би Ти Ви и "Нова телевизия").
Припомня се случаят от петък (9 юни), когато в сутрешния блок на "Нова телевизия" депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев коментира, че преди 5 години нито една от националните телевизии не е подхванала журналистически казуса с къщата в Барселона, публично известен като "Барселонагейт". В отговор водещият Виктор Николаев попита Мирчев реторично: "Вие наясно ли сте как се притискат национални телевизии с регулатори."
АЕЖ настоява парламентарна комисия да проучи съмненията, че властта използва регулаторни органи, за да притиска големите телевизии да не отразяват теми от обществен интерес, когато тези теми биха накърнили репутацията ѝ. "Сигнали за това има отдавна, но съвсем доскоро назоваването на проблема беше табу за много от журналистите, разполагащи с достъп до национален ефир", изтъкват от АЕЖ.
От асоциацията дават пример за такава тема именно "Барселонагейт", по която подозренията са, че бившият премиер Бойко Борисов е купил скъпа къща в Барселона, в която да живее бившата моделка Борислава Йовчева, от която се твърди, че той има дете. Съмненията по случая се появиха още в периода 2016 - 2018 г. след изтеклите записи на разговори на бившите съдийки Владимира Янева и Румяна Ченалова.
"Въпросът обаче остана встрани от вниманието на големите медии, а прокуратурата също демонстрираше липса на интерес да разследва съмненията за пране на пари в особено големи размери, осветени от множество разкрития в разследващи сайтове като "Биволъ" и B.I.R.D", посочват от АЕЖ и допълват, че ситуацията се промени след неотдавнашния публичен разрив между главния прокурор Иван Гешев и Борисов.
АЕЖ посочва, че много сходно е положението с казуса "Осемте джуджета", в който се уличават криминални схеми за изземване на бизнеси с участието на високопоставени магистрати. Разследването беше публикувано от Антикорупционния фонд през 2020 г., но големите телевизии не му обърнаха необходимото внимание.
Припомня се, че разкритията за нередности в болница "Лозенец" или Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), с автори съответно Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, също останаха встрани от интереса на големите телевизии.
"Това са само малка част от примерите, красноречиво показващи потенциални разминавания между дневния ред на обществото и този на националните телевизии", изтъкват от АЕЖ и добавят, че поради тази причина смятат, че парламентарна анкетна комисия би могла да разследва потенциална намеса на държавата посредством регулаторните органи или други институционални механизми в редакционната независимост на медиите.
Настоява се евентуалната парламентарна комисия да изслуша членовете на съответните регулаторни органи в периода 2017 - 2022 г., но също и основните действащи лица в "Барселонагейт" и "Осемте джуджета" - Бойко Борисов, главния прокурор Иван Гешев и заместника му Борислав Сарафов. Настоява се да бъдат изслушани и ръководствата на трите национални телевизии, а също и на Българското национално радио, както и журналисти от медиите, които биха искали да свидетелстват и могат да разкажат за евентуални практики на политическа цензура.