За 17-и път Мото-Пфое финансира проекти за опазване на природното и културно наследство 8

11.12.2014 | 15:10
по статията работи: econ.bg
Победител е проектът „Да спасим кромлеха в Старо Железаре“
За 17-и път Мото-Пфое финансира проекти за опазване на природното и културно наследство
Снимка: Мото-Пфое

За 17-и път Мото-Пфое финансира проекти за опазване на природното многообразие и културно-историческото наследство на България. Наградите бяха връчени на церемония в Националния исторически музей, София.

През 2014 г. в програмата се включиха общо 54 проекта от цялата страна, в двете категории – опазване на околната среда (17 участници) и културното наследство (37 участници). По преценка на журито, освен националния победител, бяха определени още три поощрителни награди.

Проектът „Да спасим кромлеха в Старо Железаре“ на едноименна гражданска фондация е големият победител в Дарителската програма на Мото-Пфое през 2014 г. Разработката предвижда реконструкция и експониране на вече разкритите и очакваните тепърва да се намерят структури от археологическия обект тип кромлех – тракийска астрономическа обсерватория – при Чолакова могила, с. Старо Железаре, община Хисаря. Проектът получи награда от 10 000 лв. грамотата и почетен плакет, връчени от Филип Пфое, собственик и управител на Мото-Пфое и г-жа Бони Петрунова, зам. министър на културата.

Второто място отиде при проекта «Лагуна в окото на птица – еко дрон». Автор е Българска фондация Биоразнообразие. Разработката има за задача да предотврати въздействието на заплахите върху лагуната Атанасовско езеро, за да се гарантира доброто ѝ екологично състояние. Прилагането на иновативен мониторинг с използване на съвременна технология за наблюдение от въздуха – безпилотен летателен апарат с дистанционно управление, т. нар. Дрон, ще позволи бързо, евтино и безопасно събиране на данни с минимално човешко присъствие при наблюденията. Събраните данни ще дадат възможност за локализиране на проблеми и заплахи, генериране на специфична екологична информация, например гнезда, струпвания на птици, които не могат да бъдат наблюдавани при наземния мониторинг. Наградата е 5 000 лв. и плакет.

С поощрителна награда бяха отличени Сдружение с нестопанска цел „Довери ми се“, гр. Самоков и проекта им „Детска площадка – специално за мен!“ Целта е осигуряването на финансови средства за закупуване на комбинирано детско съоръжение, достъпно за деца с ментални, говорни проблеми и ограничени двигателни функции. Това детско съоръжение включва набор от най-съвременни, сетивно богати структури, които насърчават преодоляването на дефицити, присъщи на деца с умствена изостаналост, аутизъм, синдром на Даун и церебрална парализа. Проектът се награждава със сумата от 2 500 лв. и плакет.

Още една поощрителна награда от Дарителската програма 2014 отличи проекта «На пчелите с любов“ на Сдружение „Щипка“. Целта му е информирането на населението и дефинирането на адекватни мерки за дълготрайна защита на пчелите, като по този начин се допринесе както за екологичното равновесие, така и за повишаване качеството на живот на човека – полагане на основи за устойчив начин на живот в хармония с природата. Наградата е 2 500 лв. и плакет.

Всички 54 проекта-кандидати в Дарителската програма на Мото-Пфое за опазване на природното и културно наследство през 2014 г. получават почетен диплом.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....