Преговарящите от Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз постигнаха споразумение за европейски надзорен орган, който да гарантира ефективно прилагане на правилата на ЕС за борба с изпирането на пари. Съзаконодателите постигнаха и временно споразумение относно елементи от по-широкия пакет за пране на пари.
Преговарящите се споразумяха по няколко хоризонтални точки, които ще хармонизират правилата за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма и ще помогнат на държавите членки да ги прилагат по единен и последователен начин. Новите разпоредби включват създаване на канали за докладване за получаване и обработка на информация за нарушения и защита на лицата, подаващи сигнали за нередности, както и ефективно сътрудничество между националните звена за финансово разузнаване.
Новият орган (AMLA) ще се занимава само с доклади, идващи от финансовия сектор. Агенцията ще извърши подбор на кредитни и финансови институции, които представляват висок риск в няколко държави членки. Избраните задължени субекти ще бъдат наблюдавани от съвместни надзорни екипи, ръководени от AMLA, които освен всичко друго ще извършват оценки и инспекции.
Споразумението възлага правомощия за надзор на до 40 групи и организации в първия процес на подбор.
Освен това AMLA ще подпомага звената за финансово разузнаване при анализиране на съмнителни транзакции и откриване на случаи на пране на пари, по-специално чрез подпомагане на анализа и управлението на FIU.Net - информационната система, използвана за споделяне на информация от Отдела за финансово разузнаване (FIU).
Агенцията ще има общ съвет, съставен от представители на надзорни органи и звена за финансово разузнаване от всички държави членки, и изпълнителен съвет, който ще бъде управителният орган на AMLA, съставен от председателя на органа и петима независими членове на пълен работен ден.
AMLA ще има и поддържаща роля по отношение на нефинансовите сектори и ще координира звената за финансово разузнаване в държавите членки. Тя ще помага за координирането на действията на надзорните органи в различни държави от ЕС и ще гарантира сближаване на надзорните практики. Въз основа на предложение от парламента AMLA ще бъде натоварена и с посредничеството и уреждането на спорове между националните власти.
Националните надзорни органи ще могат доброволно да създадат колегиум за нефинансови субекти, извършващи трансгранична дейност, ако счетат за необходимо.
Парламентът въведе нови правила срещу заобикалянето на целеви финансови санкции и надзорната роля на AMLA за гарантиране на прилагането от задължените субекти на целеви финансови санкции.
Споразумението не включва решение за локацията на седалището на бъдещата агенция - преговорите за съгласуване на процедурата за избор на места ще продължат. След решението на Съда на Европейския съюз в този смисъл градът домакин на новата агенция ще бъде договорен между парламента и Съвета в рамките на обикновената законодателна процедура - нещо, което не се е случвало досега. Съзаконодателите възнамеряват да организират изслушвания с кандидатите, които са изразили интерес.
"ЕП отреди на AMLA важна и силна роля в борбата с прането на пари. Надяваме се, че това ще гарантира повече финансова сигурност и по-добро сътрудничество с националните надзорни органи и финансовото разузнаване в трансгранична среда, където рисковете нарастват с постоянни темпове. За първи път AMLA ще контролира пряко най-рисковите компании във финансовия сектор, както и доставчиците на криптовалута, които работят в няколко държави членки", каза българският евродепутат Емил Радев. Радев е един от докладчиците по законодателния акт, заедно с Ева Мария Попчева (Renew Europe, Испания).