Какво може да научи Европа от Берлин

22.08.2013 | 14:00
по статията работи: Теодора Пенева
Нетрадиционните светофарни фигурки в германската столица могат да бъдат полезни и в останалите европейски държави, смятат учени
<p>Светофарните човечета на Берлин са истинска атракция и сувенир за много туристи</p>

Светофарните човечета на Берлин са истинска атракция и сувенир за много туристи

Снимка: Guliver/Getty Images
Още по темата

Какво може да взаимства Европа от пътната система на Берлин? Отговорът – две спретнати светещи човечета.

Става дума за емблематичните светофари, които упътват пешеходците в германската столица. Двама господа в зелено и в червено, пременени с костюм и шапка: единият – в мирно положение, изчакващ сигнала, за да пресече, а другият – в бодра крачка към отсрещния тротоар.

Двете човечета регулират пешеходното движение в Източна Германия още отпреди 50 години. След падането на Берлинската стена те навлизат и на места в Западна Германия.

Учените от университета в Бремен са доказали с последното си изследване, че транспортната иновация (която вече не е никак нова) може да бъде много полезна и в останалите европейски държави, информира iNews.bg, цитирайки в. „Индипендънт“.

Проучването се базира на експеримент, в който участниците е трябвало последователно да натискат бутони „стой“ и „тръгни“, след като са им показани фигурки на сфетофари. Сред вариантите са присъствали и традиционните човечета, включително берлинските им „колеги“. Оказало се, че пешеходците реагират по-добре на фигурка с шапка, отколкото на тривиалния светещ човек.

Резултатите дали повод на бременските учени да заключат, че въпросният модел на сфетофар би трябвало да се въведе в целия Европейски съюз.

Дали съветът им ще бъде послушан, предстои да разберем.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...