Слагаме край на преосвидетелстването на хора с трайни и необратими увреждания, обяви служебният здравен министър Стойчо Кацаров. Запитан за дългогодишния проблем, че хората с трайни увреждания, трябва да се явяват за преосвидетелстване пред ТЕЛК комисии, Кацаров заяви, че има проект на Наредба, който до края на седмицата ще бъде поставен за обществено обсъждане и на този проблем, за преосвидетелстване на хора с трайни, необратими увреждания ще бъде сложен край".
Анонсът на Кацаров идва около десетина дни, след като темата за пореден път бе повдигната. Този път от омбудсмана Диана Ковачева. На 18 юни Ковачева изпрати препоръка до служебния здравен министър във връзка с критериите на медицинската експертиза и редът за нейното провеждане. Повод са десетките сигнали и жалби до институцията на омбудсмана, в които хората в неравностойно положение търсят съдействие за разрешаване на дългогодишни наболели проблеми.
Омбудсманът акцентира, че в голяма част от случаите съпътстващите увреждания, които налагат периодичното преосвидетелстване на граждани, нямат решаващо значение при определяне на общия процент трайно намалена работоспособност, вида и степента на увреждане, а нерядко изобщо не участват при оценката. Освен това, при преосвидетелстване на тези граждани, от ТЕЛК изискват те да представят документи, доказващи и дефинитивното увреждане. Според гражданите, това е унизително и лишено от всякаква логика изискване, тъй като поставената им диагноза е дефинитивна, т.е. окончателна и необратима.
Ковачева обърна внимание и на факта, че честото преосвидетелстване на такива граждани, освен затруднения и финансови разходи за тях, допълнително натоварва и органите на медицинската експертиза.
Пред портала "Право и Здраве" Кацаров коментира и протестите срещу промените в здравната система.
"Има много хора, които са заинтересовани да не се променя здравната система. Има много хора са се устроили в досегашната система, застанали са на местата, на които да получават лесни пари и те са противници на всякаква промяна. Когато предизвикаш промени, когато се опиташ да разбиеш статуквото, то реагира по най-различни начини. Чрез медии, медийни публикации, псевдо протести, псевдо тези. Това е естествено. Тези хора бранят със зъби и нокти позициите, които са си осигурили през последното десетилетие. И тъй като имат много възможности и са заели много позиции и в администрацията и в съдебната власт, това прави процеса на промяна труден. Дори, този който иска да направи нещо добро, може да бъде представен като най-лошия от всички. Лично мен, това не може да разколебае, подготвен съм. Надявам се хората да го разбират. Пък, ако не го разбират в крайна сметка ще имат управлението, което заслужават", казва здравният министър.