Минало, настояще и бъдеще в детски музей

01.11.2013 | 12:55
по статията работи: Сара Божинова
Специален музей за деца ще отвори врати в София до две години
Минало, настояще и бъдеще в детски музей

Обичахте ли да посещавате музеи като деца? Може би строгата обстановка и скучното наблюдение на неразбираеми експонати, на които трябва да пазите тишина и да не докосвате, не са твърде привлекателни за детското любопитство и въображение. Скоро обаче малчуганите ще имат възможността да се разходят в един по-различен музей, създаден специално за тях.

Детските музеи са традиционно американска идея, която скоро ще бъде реализирана и в София, предават от „Ню Йорк Таймс“. Според изданието базираната в България Фондация „Америка за България“ ще финансира един от първите детски музеи в Източна Европа. Нюйоркската фирма „Lee H. Skolnick Architecture + Design Partnership" е избрана за конструирането на проекта „Музейко“, който ще струва близо 15 милиона щатски долара и ще бъде завършен през 2015 г.

Виждаме нашите музеи като революция в България“, коментира Бистра Кирова, директор на музея, за американската медия. "Това е революция, от която отчаяно се нуждаем в държава, в която няма истинска политика съсредоточена върху децата“, допълва Кирова.

"В България елементът на интерактивно образование напълно липсва – нещо разпостранено в САЩ, където много деца посещават музеи и имат часове там.“

Екипът по проекта е вдъхновен от западния подход, в който децата са свободни да „докосват и да разбират как работи всичко“.

"Музейко“ ще се опита да разчупи традиционните норми като трансформира лаборатория в Студентски град в интереактивно образователно пространство. Основната атракция ще бъде дърво, направено от стъкло, пластмаса и стомана. То ще се издига през всичките три етажа на сградата.

"Целият музей е организиран около идеята за движение във времето и пространството“, казва Лий Сколник, основателят на архитектурната фирма.

Най-ниското ниво, където са корените на дървото, ще представя „миналото“, където ще са изложенията, свързани с археология, геология и палеонтология. Децата ще имат възможност с обезопасителна каска да изкопават сами мостри от камъни и минерали като сталактити и сталагмити , които по-късно да анализират в лаборатории с помощта на експерти.

На приземния етаж посетителите ще могат да разгледат „настоящето“, представено от изложения за естествената околна среда, архитектура и градове. Най-горният етаж ще е посветен на „бъдещето“ с интерактивни изложби за пътувания в космоса и модерни технологии.

Друга определяща характеристика на музея ще бъда самата сграда, която ще е построена предимно от стъкло.

Архитектурната тема на мзуея ще бъде „Малки планини“ - алюзия на заобикалящата София топография. Дизайнът на една от планините е вдъхновен от текстилни форми и бродерия, друга от керамика, а трета от традиционна дърворезба.

Фондация „Америка за България“ е основана в София през 2008 г. Като наследник на Българо-американски инвестиционен фонд – инвестиционна група, създадена в началото на 90-те години от щатската Агенция за международно развитие.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.04   1079 г. – Със заповед на полския крал е екзекутиран епископа на Краков Станислас, който по-късно е канонизиран и става покровител на Полша. 1241 г. –...