За да докажат ефективност с проектите, които ще бъдат подпомогнати по интервенцията за нови земеделски стопани, кандидатите, трябва да увеличат стопанствата си с поне 2 хил. евро стандартен производствен обем (СПО) и да назначат поне един нов работник. Това гласят критериите за оценка на проектите, които нови земеделски стопани на възраст от 41 до 65 години ще депозират в Системата за електронно управление на фонд „Земеделие“, след като до края на седмицата бъде обявен съответния прием.
Това е третата интервенция за частни инвестиции след тези за млади фермери и за много малки стопани, чийто прием беше отворен през миналата седмица с краен срок малко преди края на януари 2025 година.
В първия текст от насоките за кандидатстване по интеревенцията на нови стопани ви запознахме с важни особености, които може да проследите в този линк.
Подпомагането е 30 хил. евро, или близо 60 хил лева, отпускани за изпълнението на инвестиционните проекти, при представен бизнес план, който стопаните трябва да изпълнят до 36 месеца, считано от датата на сключване на административния договор. Плащанията стават на два транша, а купената техника трябва да се използва поне 5 години след усвояване на субсидията.
За да бъде одобрен даден проектът, кандидатът трябва да натрупа минимум 10 точки, а таванът, който ви гарантира подписване на договор, е 40 точки. Първите 10 точки се дават за стопани, отглеждащи култури или животни от така наречените „чувствителни сектори“. Други 5 точки се дават, ако в бизнес плана кандидатът обещава да увеличи с най-малко 2 000 евро СПО земеделското стопанството. За сертифицирани нови биофермери ще се трупат още 3 точки, а при създаване на нови работни места – още 2 точки, така че дотук стават 20 точки.
В случай, че в бизнес плана кандидатът е посочил, че не по-малко от 2 250 евро от полученото първо плащане са насочени към инвестиции в дълготрайни материални активи, възобновяеми енергийни източници ВЕИ и други технологии които осигуряват опазване на околната среда, намаляват ефекта от климатичните промени или подобрят биосигурността на животновъдните ферми, тогава проектът получава още 8 точки. Когато проектът попада в общини, водени селски райони, се дават още 10 точки, други две са за кандидати с трайни увреждания – с документ от ТЕЛК.
За заявления за подпомагане, получили еднакъв брой точки, за които е наличен частичен разполагаем бюджет, класирането се извършва в низходящ ред съобразно получения общ брой точки по критериите за оценка по следните приоритети:
- приоритет по критерий за подбор 1 „Проекти за дейности, които се изпълняват в приоритетен сектор“. В случай, че заявления за подпомагане имат равен брой точки по критериите за оценка от посочения приоритет, същите ще бъдат класирани съобразно получения общ брой точки по критериите за оценка по следните приоритети:
приоритет по критерий за подбор 6 „Проекти, които се изпълняват от бенефициенти със стопанства в селски район“.
В случай, че заявления за подпомагане имат равен брой точки по критериите за оценка от посочения приоритет, същите ще бъдат класирани съобразно получения общ брой точки по критериите за оценка по следните приоритети:
приоритет по критерий за подбор 5 „Проектното предложение включва инвестиции в активи, водещи до подобряване на производителността, опазване на околната среда, справяне с климатичните промени, включително и подобряване на биосигурността на животновъдните обекти.
В случай, че заявления за подпомагане имат равен брой точки по критериите за оценка от посочения приоритет, същите ще бъдат класирани съобразно получения общ брой точки по критериите за оценка по следните приоритети:
приоритет по критерий за подбор 3 „Проекти, свързани с производството на биологично сертифицирани селскостопански продукти“.