Новият екоминистър ще иска щателна проверка на плажовете

14.12.2021 | 09:45
по статията работи: econ.bg
По повод бъдещето на районите, които разчитат на въгледобива, Сандов посочи, че трябва да има план както за закриване на тези енергийни мощности, така и за запазване на заетостта на хората
Новият екоминистър ще иска щателна проверка на плажовете
Снимка: под лиценза на creative commons

"Трябва да се направи щателна проверка на плажовете у нас. Трябва да си ги върнем като държава, както и да си опазим дюните, не само заради самото опазване, но и като нещо, което да привлича туристи", каза днес пред "Нова телевизия" заместник министър-председателят по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов.

Той допълни, че ще поиска на заглавната страница на сайта на всяка една регионална инспекция по околна среда да стои публичен регистър за всяко едно намерение, което е влязло във ведомството и дали върху ще се извършва оценка за въздействие върху околната среда. "Ще направим така че да се прилагат такива планове върху по-големи територии, за да не се налага всяка една малка къщурка да минава и тя през тази процедура.

Така ще облекчим бизнеса, който се опитва да прави неща на места, където е позволено, ще казваме къде не може и ще свалим с около 70% работата на регионалните инспекции", допълни Сандов.

За него основен проблем пред ефективното управление е корупцията, която не само нанася огромни щети, "а понякога дори убива". "Има много примери, за които не можем да обясним нещо случило се освен с корупция", подчерта екоминистърът. Той призова всеки, който има сигнали за корупция, да ги подава. "Всеки, който има сигнали за нарушения на околната среда, да ползва зеления телефон към регионалните инспекции по околната среда", добави Сандов.

Коментирайки предполагаемите причини, довели до бедствено положение в части от Южна България след обилните дъждове, той посочи, че проблемът е в новата инфраструктура, която не се прави с мисъл за такива случаи. "Няма мисъл и структура, която да казва, че на дадено място трябва да се направи по-голяма височина, защото ще има висока вълна в следващите години", посочи Борислав Сандов. Той смята, че вероятно проблем е имало и с недобре почистени канализационни системи.

По повод бъдещето на районите, които разчитат на въгледобива, Сандов посочи, че трябва да има план както за закриване на тези енергийни мощности, така и за запазване на заетостта на хората.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...