Ограничаването на кешовите плащания до 5000 лв. мина на първо четене

08.11.2017 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Новите текстове идват само три месеца след като Народното събрание отхвърли идеята на Министерството на финансите за ограничаване на плащанията в брой до 5 хил. лв.
Ограничаването на кешовите плащания до 5000 лв. мина на първо четене
Снимка: БГНЕС

Депутатите решиха на първо четене да се намали прагът за ограничаване на плащанията в брой от 10 000 лв. на 5 000 лв. Това стана с промени в Закона за данък върху добавената стойност.

Новите текстове идват само три месеца след като Народното събрание отхвърли идеята на Министерството на финансите за ограничаване на плащанията в брой до 5 хил. лв. Този обаче път тя е записана в преходните и заключителни разпоредби на Закона за ДДС, с който се правят и някои други изменения в данъчните закони.

В момента таванът за кешовите плащания е 10 хил. лв., а това ще е поредният опит на финансовото ведомство да го свали с аргумент борба срещу сивата икономика. Последно ведмството опита да прокара такава промяна беше през юли тази година, но тогава текстът падна след като го подкрепиха само депутатите от ГЕРБ.

Припомняме, че през 2015 г. при втория кабинет "Борисов" финансовият министър Владислав Горанов предлагаше ограничение за плащане в брой до 5 хил. лв., вместо тогавашните 15 хил. лв., но Народното събрание гласува 10 хил. лв., колкото е и в момента.

Сега вносителите се аргументират, че промяната цели намаляване на сивата икономика и е в съответствие с наложилата се практика в другите държави членки на ЕС, където прагът за плащанията в брой е в диапазон от 2000 до 3000 евро. Ограничението ще се прилага и в случаите на плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава 5000 лв. по курса на БНБ в деня на плащането.

Един от текстовете в законопроекта, които предизвикаха най-голям дебат, е идеята самоосигуряващите се да подават декларации само по електронен път. Те ще са задължени да използват онлайн услугите на НАП още от началото на следващата година – т.е. при подаване на декларация за доходите, получени през тази година.

Заедно с тази промяна се предлага и отстъпката за подаване на данъчна декларация по електронен път да отпадне от следващата година. Тя е в размер на 5% от сумата на данъка за довнасяне.

Освен това данъчно задължените лица ще са длъжни да подадат заявление за регистрация по ДДС в 7-дневен срок от датата, на която очакват да достигнат облагаем оборот от 50 000 лева. Досега се изискваха 14 дни. Това се прави, защото сега, особено в сезонни обекти, има опити за избягване на регистрация по ДДС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...