Всички участници в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) единодушно подкрепиха проекта за решение на министерско постановление, с което се определят условията и реда за изплащане на средства за запазване на заетостта на работници и служители след периода на извънредното положение.
Предложеният проект регламентира краткосрочна мярка за изплащане на средства на работодателите от засегнатите сектори и икономически дейности, за да могат да запазят работните места на своите служители.
"За всеки осигурен работник или служител ще се предоставят средства в размер на 60 на сто от осигурителния доход за месец май 2020 г. и 60 на сто от дължимите осигурителни вноски за сметка на работодателя. Средствата се изплащат за не повече от 3 месеца, в период от 1 юли до 30 септември 2020 г. В сектор хотелиерство и ресторантьорство, за наети след 1 юли 2020 г., критерият е осигурителен доход за длъжността. Право да получат подкрепа имат работодатели от всички икономически сектори, с изключение на някои сектори", обясни след днешното извънредно заседание на НСТС вицепремиерът Марияна Николова.
Синдикалните и работодателски организации също подкрепиха проекта на постановление, но дадоха и свои допълнителни бележки и предложения. КНСБ и КТ "Подкрепа" изразиха мнение, че част от предложенията е необходимо да претърпят корекции.
"То значително разширява обхвата и ще спомогне за запазване на заетостта в следващите от 3 до 6 месеца. Надяваме се от месец септември да започне и бавно възстановяване и ръст на заетостта. Имаме уверенията, че ако това не се случи, а икономиката не започне да се възстановява, ще се помисли за удължаване, както и по-ясно таргетиране на засегнатите сектори", коментира Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал.
От своя страна ръководителят на КНСБ Пламен Димитров също изрази подкрепа за текстовете и изрази оптимизъм, че те ще се окажат работещи. "Добър е резултатът към момента и аз смятам, че си заслужава добра дума да кажем за тези, които са го готвили. Дали ще постигнем целта - около 300 хил. лица да запазят своята заетост, предстои да видим в следващите няколко месеца", коментира той.
Проектът на постановлението трябва да бъде окончателно одобрен на следващото заседание на Министерски съвет и да влезе в сила от 1 юли, но изплащането на средствата в размер на около 500 млн. лева ще започне едва след положително решение на Европейската комисия за съвместимостта на помощите с вътрешния пазар.
Работодателите ще подават заявление в бюрата по труда, обслужващи територията по мястото на полагане на труд на работниците и служителите, а специална комисия ще разглежда документите в срок от 10 работни дни.