Пациентски организации поставят проблема за снабдяването на хората с нерегистрирани у нас лекарства. Сега стотици хора купуват нужните им медикаменти от чужбина, каза пред БНР Ваня Добрева –председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване и Асоциация „Хипофиза“.
„Аз мога да кажа конкретно за пациентите със заболявания на хипофизата. Те са около 500 в страната. По-голямата част от тях имат нужда от хидрокортизон таблетки и хидрокортизон инжекции. Пациентите с ревматологични заболявания са много повече, които купуват от Гърция своите лекарства, най-често от Гърция. Другата група пациенти, които ще останат, са децата с онкологични заболявания, на които досега Фондът за лечение на деца плащаше медикаментите. По наши данни те са около 200, заедно с децата с редки заболявания“, посочи още тя.
Добрева обясни, че проблемът е, че количествата, нужни за нашия пазар, не са големи.
„Конкретно за хидрокортизон инжекция, ако фирмата трябва да заплати таксата за регистрация, а лекарството е оригинал, таксата е 15 хиляди лева, а само продажбите ще бъдат толкова за година и половина.“
Затова пациентските организации излизат с няколко предложения. „Имаме няколко предложения. Първото предположение е такива лекарства да могат да се доставят и до аптеките извън болницата. В момента имат възможност само болниците да купуват нерегистрирани лекарства. Процедурата е страшно сложна, но когато става дума за домашно лечение, пациентът няма как да си вземе лекарството от болницата.
Другото ни предложение е, има възможност в закона за лекарствените продукти, има възможност да се регистрират лекарства по член 11 а, която означава без такси и без фирмата да подготвя досие, ако това лекарство е регистрирано в друга европейска държава. Когато става дума за наистина евтини лекарства би могло фирмата да се освободи от това задължение.“