България иска сиренето и киселото мляко да бъдат вписани в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитени географски указания, съобщава земеделското министерство.
Заявлението до Европейската комисия подава сдружението „Български традиционни млечни продукти” и по регламент до 9 януари следващата година могат да бъдат правени възражения срещу искането.
Сдружението започва процедурата по вписването в Европейския регистър на произведените в страната бяло саламурено сирене и кисело мляко. Преди да се стигне до регистрация, продуктите преминават през сериозни проверки, които традиционно продължават между една и две години, като се инспектират рецептурите и историите за производството им.
С окончателното вписване на българското сирене и кисело мляко в този регистър страната ни а българското сирене и кисело мляко в този регистър страната ни ще може да ги изнася в ЕС и други страни с общо наименование,
което е улеснение за експорта на млекопреработвателните ни предприятия.
От влизането ни в Евросъюза през 2007 г. досега в земеделското министерство са подадени няколко за Защитено наименование за произход (ЗНП) и Защитено географско указание (ЗГУ) за традиционно наши храни и 7 заявления за вклчването в европейския регистър на продукти с традиционно специфичен характер.
Два от продуктите - Горнооряховски суджук и Българско розово масло, вече са вписани в европейския регистър като защитени географски указания. По отношение на храните с традиционно специфичен характер сме вписали филе „Елена“, луканка „Панагюрска“, роле „Трапезица“, кайзерован врат „Тракия“ и пастърма „Говежда“. Точно преди 2 години, през август 2018-та стана известно, че Странджанският манов мед е одобрен за регистрация от Европейската комисия като защитено наименование за произход, която се смята за най-високата степен за защита.
В Евросъюза Франция е с най-много защитени марки сирена - 55.
със ЗНП и ЗГУ, сочат данни на регистъра на еврокомисията. На второ място е Италия - с 53, следвана от Испания - с 29.
На четвърто място е съседна Гърция с 23 регистрирани марки сирена. Последната е за сирене от планината Наксос на едноименния остров, който е най-големият от групата на Цикладите в Егейско море. То е със ЗНП и е вписано през януари 2020-та. Малко преди Коледа миналата година със ЗГУ е регистрирано сирене от остров Кос.
По нататък със 17 регистрации, от които 9 са ЗНП е Великобритания. С 12 защити за сирена е Португалия, като от тях 11 са със ЗНП и само едно със ЗГУ. Германия е с 9, от които 6 са ЗНП. Словакия пък и 8 и то само ЗГУ. Нидерландия е със 7 регистрации, като 4 са ЗНП.
Шест регистрации има Австрия, а Полша - 5. 4 продукта тип сирена само със ЗГУ има Дания. С по 3 са Литва и Чехия, а с по една - Белгия, Унгария и Швеция. Маджарите са успели на 20 април 2020 в разгара на пандемията да получат потвърждение за Защитено георграфско указание за сиренето си от Гьор.
Общо в регистъра на Еврокомисията са вписани 246 марки сирена. Със защитено наименование за произход (ЗНП),което се смята за най-престижно, са вписани 193 сирена. 53 са със Защитено географско указание (ЗГУ).