Покупката на имот в Португалия вече не е път към „златна виза“, предоставяща право на местожителство, но чужденците, които искат да си осигурят такова право, все още могат да влагат парите си в инвестиционни фондове, които сега очакват бум на притока на средства.
Португалското правителство затяга правилата, след като първоначално съобщи през февруари 2023 г., че ще прекрати програмата „златна виза“, обвинявана, че задълбочава жилищната криза. То вече се опита да пренасочи инвестиции в имоти от големите градове към рядко населени райони.
Програмата, предлагаща на богати жители на страни извън ЕС, които инвестират в Португалия, право да живеят в страната, привлече 7,3 млрд. евро от създаването си през 2012 г. Повечето участници са от Китай, Бразилия и САЩ. Около 90% от тези пари отидоха в имоти, което породи оплаквания, че тласкат нагоре цените на жилищата в една от най-бедните страни в Западна Европа. ЕК също призова за край на такива програми, като посочи рискове за сигурността.
Влагането на пари в инвестиционни фондове е вариант съгласно португалската програма от 2015 г. насам, но сега се очаква да се превърне в неин основен канал. Други пътища включват даряването на средства за културни или научно-развойни проекти. За да могат да участват, кандидатите трябва да прехвърлят 500 хил. евро на един или повече фондове, отговарящи на критериите.
Регулаторът на португалската фондова борса CMVM, който сертифицира фондовете, съобщи, че не може да предостави списък с тези от тях, които отговарят на критериите за инвестиции „златна виза“. Вероятно те са около 40.
Сред фондовете, които се надяват да се възползват, е инвестиционният фонд за устойчиво земеделие Pela Terra, който вече помага за регенерирането на около 1000 хектара обработваема земя в област Алентехо. „Новите регулации са вятър в платната ни“, коментира Алекс Лаури-Уайт от Pela Terra. Той определя промените като „корекция“ на правила, които създали проблеми като по-високи цени на жилищата.
Друг фонд, Sharing Education, инвестира в международни училища в Португалия.
„Забелязваме нарастване на интереса от инвеститори..., защото те търсят нещо различно“, коментира ръководителят на отдела на фонда за отношения с инвеститорите Джанкарло Сантош.
Макар все още да няма официални данни, трима адвокати, специализирани в „златните визи“, коментират пред Ройтерс, че очакват скоро фондовете да съставляват 80-90% от всички подобни инвестиции. Но сега, когато имотите не са достъпен вариант, някои казват, че вероятно общата сума на средствата, които ще бъдат насочени към Португалия, ще бъде по-малка.
„Хората го правят не от желание да инвестират, а от необходимост... да получат „златна виза“, коментира Франциско Барата Салгиейро, старши партньор, отговарящ за чуждестранните инвестиции в EDGE International Lawyers.
Влагането на поне 250 хил. евро в културни проекти или 500 хил. евро в научни изследвания или генерирането на десет работни места също осигурява „златна виза“. Кандидатите трябва да позволят проверки на криминалното си досие и да докажат, че нямат неизплатени дългове.
Редица експерти смятат, че сега, когато имотите вече не са вариант, ще бъдат създадени още фондове, а някои съществуващи фондове ще се преориентират от имотите. Очаква се също даренията за културни проекти да станат по-популярни.
Но Нури Кац от консултантската компания Apex Capital Partners отбелязва, че изключването на инвестициите в имоти ще направи Португалия по-непривлекателна за инвеститори, които ще се обърнат към програми „златна виза“ на други страни. Съседна Испания е сред тези, които позволяват инвестиции в имоти. Фактът, че фондовете трябва да инвестират само 60% от парите си в Португалия ще намали ползите от схемата за страната, отбелязва Кац.
Адвокатът Ракел Куба Мартинс отбелязва, че някои нейни клиенти били притеснени и от политическия риск. Португалия ще проведе предсрочни избори през март, след като правителството падна от власт заради поредица от скандали.