През февруари вероятно ще започне процедурата по избор на потенциален инвеститор за проекта АЕЦ "Белене". Това се разбра от думите на енергийния министър Теменужка Петкова в сутрешния блок на БНТ. Тя отново посочи, че има интерес към проекта и предстои да се види реален ли е той. Досега четири компании, сред които китайска и корейска, са заявили намерения да участват в проекта. Някои от тях - с доставката на част от оборудването.
В края на миналата година Петкова обясни пред депутатите, че до края на 2019 г. се очаква да бъде избран и самият инвеститор. Предвижда се процесът да премине през девет етапа.
Правителството има основен приоритет да осигури условия за българската индустрия, за да бъде тя конкурентна на международните пазари, обяви Петкова по повод недоволството на индустриалните предприятия от поредното поскъпване на тока, търгуван на енергийната борса. В първите десет дни на новата година на един от сегментите - "Ден напред", електричеството поскъпна с около 90%.
Днес министърът обясни, че на този сегмент се търгува едва 10% от продаваната през борсата електроенергия, като по-голямата част от нея се купува от електроразпределителните дружества. Затова между 15 и 25 януари те ще бъдат проверени, за да се види какъв е проблемът.
90% от търговията на борсата е при двустранни договори, тоест големият бизнес би трябвало да купува енергията на такива големи, дългосрочни договори, за да му е изгодна цената, посочи Петкова.
Тя добави и че очевидно не може да се говори за дефицит на ток като евентуална причина за поскъпването му, тъй като през 2018 г. в сравнение с предходната производството му е нараснало с 2.6%, а на голяма част на търговете, организирани от трите държавни дружества - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и НЕК, не се явили купувачи.