След няколко публикации в редица медии Върховната административна прокуратура (ВАП) обяви днес, че предлага на министъра на финансите и на управителя на БНБ да преценят предпоставките за иницииране на нормативни промени, възможно извършване на организационни действия, включително и издаване на подзаконови нормативни актове или тяхното изменение, свързани с нормативната уредба за обменния курс при банкоматите и всички други въпроси от подобен характер.
Това се казва в съобщение до медиите, след като се разбра, че напълно законно банкомати, собственост на американска компания, разположени основно по Черноморието (но има и в други градове), събират големи такси, когато през тях се теглят пари от валутни сметки. Таксите са за превалутиране. При запитване от журналисти от БНБ обявиха, че контролът може да се въведе чрез промени в нормативната уредба, но институцията няма право на законодателна инициатива.
В съобщението си прокуратурата признава, че предложението й е по повод образувана преписка по информация, публикувана в медиите, в която са цитирани сигнали, че в курортите има банкомати, които удържат до 15% от сумата при теглене на пари. Посочено е още, че Българската народна банка (БНБ) предлага регулацията за обмяната на валута чрез банкомати да се приравни с тази за обменните бюра, като така ще се ограничи прилагането на неизгодните обменни курсове при теглене на суми от сметка с чужда валута.
Обратната информация за предприетите мерки следва да се получи във ВАП в кратък срок.
По информация на изданието "Медиапул" Върховна административна прокуратура (ВАП) предлага на министъра на финансите и на управителя на Българската народна банка да преценят предпоставките за иницииране на нормативни промени, възможно извършване на организационни действия, вкл. и издаване на подзаконови нормативни актове или тяхното изменение, свързани с нормативната уредба за обменния курс при банкоматите и всички други въпроси от подобен характер.
Предложението на ВАП е по повод образувана преписка по информация, публикувана в медиите, в която са цитирани сигнали, че в курортите има банкомати, които удържат до 15% от сумата при теглене на пари. Посочено е още, че Българската народна банка (БНБ) предлага регулацията за обмяната на валута чрез банкомати да се приравни с тази за обменните бюра, като е посочено, че "по този начин ще се ограничи прилагането на неизгодните обменни курсове при теглене на суми от сметка с чужда валута".
В акта на ВАП се цитират разпоредби от Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС), който урежда изискванията към дейността на доставчиците на платежни услуги и видовете платежни услуги; условията и реда за лицензиране и осъществяване на дейност от платежните институции; изискванията за предоставяне на информация при извършване на платежни услуги; правата и задълженията на страните при извършването на платежни услуги; условията и реда за лицензиране; платежния надзор и др. Цитира се и Валутният закон (ВЗ), според който в Министерството на финансите се води и поддържа публичен регистър на лицата, извършващи дейност като обменно бюро, а министърът на финансите издава наредба, с която определя условията и реда за вписване в нарочен регистър и изискванията към дейността на обменните бюра. Същевременно е изяснено, че във връзка с изнесените в медиите данни няма изрична и конкретна уредба. Именно по тези съображения и в изпълнение на конституционните си правомощия да следи за спазване на законността, ВАП прави предложението.
Обратната информация за предприетите мерки следва да се получи във ВАП в кратък срок.
По информация на изданието "Медиапул" огромната удръжка от около 110 лв. за теглене (с превалутиране) на 800 лв. от еврова сметка идва основно от крайно неизгодния за клиента валутен курс - 1.73 лв. за 1 евро при централен курс от 1.95583 лева за евро. Пред изданието от БНБ обясняват, че институцията би подкрепила законодателна промяна, при която регулацията за обмяна на валута чрез банкомати да се приравни с тази за обменните бюра, но няма право на законодателна инициатива. Контролът на обменните бюра е от страна на Националната агенция за приходите, а обменният курс в тях не може да се отклонява с повече от 5% от централния.
От ресорното министерство не успели да кажат имат ли готовност да внесат подобна поправка.