До месец ще започне оборудването на патрулните автомобили на “Пътна полиция” с ПОС терминали за плащане с карти, съобщи заместник главният секретар на МВР, главен комисар Станимир Станев. Така, когато гражданите бъдат спирани и глобявани, ще им бъде предлагано да заплатят глобата си още на пътя с банкова карта, поясни той.
Идеята не е нова – през 2017 г. Асоциацията на пострадалите при катастрофи предложи патрулните коли на „Пътна полиция“ да бъдат оборудвани с ПОС терминали, като целта бе глобите на нарушителите да се събират още на пътя. По този начин би се спестило време на нарушителя от една страна, от друга – събираемостта на глобите би се повишила чувствително, мотивираха се от неправителствената организация. Тогава от транспортната комисия в Народното събрание коментираха, че изготвяне на нормативна база за ПОС устройства в колите на „Пътна полиция“ би срещнало някои пречки. От техническа гледна точка трябва да се прецизира как ще се оборудват колите и къде ще отиват парите от нарушителите, коментираха от комисията.
Както е известно, същата година в КАТ бяха вкарани за първи път ПОС терминали за плащане на таксата за регистрация на автомобил в КАТ. Шефът на “Пътна полиция” по това време комисар Бойко Рановски обяви, че предстои този начин на разплащане да се въведе и за глобите на пътя, регистрирани от служителите на “Пътна полиция”.
Освен реализацията на старата идея за ПОС-терминали в патрулните автомобили, МВР има намерение да изгради собствени лаборатории за алкохолни и нарко-тестове във всички областни дирекции на полицията. По думите му от началото на годината се наблюдава намаляване на случаите на управление на МПС след употреба на алкохол и увеличение на случаите на управление на МПС след употреба на наркотични вещества.
От август миналата година успяхме да пречупим негативната тенденция за пострадалите при тежки ПТП-та. Към края на 2022 г. се отчитат с 31 по-малко загинали на пътя, като тенденцията продължава и тази година.
Заместник главният секретар на МВР припомни, че от миналата година МВР е въвело в действие автоматизирана информационна система “Териториална полиция”. Идеята е тя да стане национална и в нея да се включат и случаите на домашното насилие. “Със системата ще се поддържа информация за домашните насилници на национално ниво. Надявам се през тази година тази система да бъде въведена не само в ОД на МВР-Габрово, където работи повече от месец, а на територията на цялата страна. Искаме да приобщим и местната власт в малките общини – да бъдат изградени технически системи, които да имат възможност с интелигентен софтуер да правят превенция и да пресичат престъпления, особено за рискови групи граждани”, подчерта той.