С европари ще се помогне на 110 малки и средни предприятия по границата с Гърция

20.11.2019 | 11:40
по статията работи: econ.bg
Сто и десет малки и средни предприятия в пограничния регион на България и Гърция кандидатстват за финансиране в размер на 20 млн. лв. по Програмата за трансгранично сътрудничество между двете държави за 2014-2020 г.
С европари ще се помогне на 110 малки и средни предприятия по границата с Гърция
Снимка: Пресцентър на МРРБ

Сто и десет малки и средни предприятия в пограничния регион на България и Гърция кандидатстват за финансиране в размер на 20 млн. лв. по Програмата за трансгранично сътрудничество между двете държави за 2014-2020 г. Това стана ясно по време на заседание на съвместния комитет за наблюдение на програмата, предаде Министерството на регионалното развитие и благоустройството,

Срещата бе председателствана от заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова и държавния секретар на Министерството на развитието и инвестициите на Гърция Ники Дандолу. В дискусиите се включиха водещите заинтересовани страни от трансграничния регион, сред които областните управители на Благоевград, Хасково, Кърджали, представители на местната власт и гражданското общество.

"За първи път малките и средните фирми от двете страни на границата имат възможност да получат директно европейско финансиране за дейности, които целят повишаване на конкурентоспособността, разширяване на производството и достигане на нови пазари. Малкият и среден бизнес носи най-голяма добавена стойност в регионите", отбеляза заместник-министър Николова.

В рамките на крайния срок за подаване на проектни предложения са получени 55 апликационни форми, като 30 са с водещ партньор от гръцка страна, а 25 от българска. Предложенията са в етап на оценка.

Компаниите ще получат 65% безвъзмездна помощ за проектите си, а останалите 35% са собствен капитал. Бе отчетено, че по този начин финансирането ще достигне около 15.5 млн. евро. Най-много проекти са подадени от МСП в сферата на туризма, възобновяемите енергийни източници, развитие на нови технологии, текстилната промишленост и други.

Още 7 млн. евро от програмата ще бъдат отпуснати за индиректна подкрепа на стартиращи малки и средни предприятия от трансграничната територия. Те са предназначени за проекти за насърчаване на предприемачеството и нови бизнес инициативи, създаването на нови предприятия, включително чрез бизнес инкубатори. Към момента са получени 48 заявления за интерес, като след оценката им ще се пристъпи към подаване на пълна апликационна форма.

Заместник-министър Деница Николова отбеляза, че към момента по трансграничната програма между България и Гърция се изпълняват проекти за около 110 млн. евро. Най-големият сред тях е разкриването на нов граничен пункт Рудозем- Ксанти на стойност 38 млн. евро, който се очаква да бъде въведен в експлоатация до края на програмния период.

По проекта от българска страна се извършва и рехабилитация на път Момчилград – Крумовград – Ивайловград, като предстои въвеждане на участъка в експлоатация. Като част от проекта се финансира и реконструкция на пътя Средногорци – Рудозем и околовръстен път на Рудозем. Към момента са изпълнени над 40% от дейностите. От гръцка страна се финансира строителството на пътна отсечката от Димарио до българско-гръцката граница с дължина 8 км.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...