Американският Сенат прие законопроекта за отпускането на 2 трилиона долара за стимулиране на икономиката във връзка с пандемията от коронавирус.
Обсъждането на законопроекта продължи няколко дни, а президентът на САЩ Доналд Тръмп предварително обеща да го подпише веднага, след като бъде поставен на неговото бюро. Преди това законът трябва да премине през Камарата на представителите на Конгреса, гласуването там може да се състои още в петък, 27 март.
Пакетът включва 350 милиарда долара в подкрепа на малкия бизнес, отделни мерки за данъчната ваканция на малкия бизнес, 250 милиарда долара за разширяване на помощите за безработни, 46 милиарда долара за непосредствена борба с вируса.
Още 500 милиарда долара ще отидат за създаването на стабилизационен фонд в подкрепа на компаниите, щатите и градовете, които са най-силно засегнати от последиците от коронавируса. В тази сума ще влязат и средствата в подкрепа на пътническите авиополети /25 милиарда долара/ и 17 милиарда за заеми за „компании, важни за поддържане на националната сигурност“, т.е. преди всичко за „Боинг“, която се оказа в сложна ситуация заради проблемите със самолета Boeing 737 Max и спада на търсенето на фона на почти пълното прекратяване на полетите.
При това бизнес структурите, собственост на Тръмп и останалите членове на администрацията или Конгреса, не могат да разчитат на помощ.
Законопроектът също така предвижда едновременни плащания за милиони американски данъкоплатци с доходи до 75 хиляди долара годишно: 1200 долара на един възрастен и по 500 долара на всяко дете. За тази цел са планирани около една четвърт от всички средства – 500 милиарда долара.
Министърът на финансите Стивън Мнучин заяви по-рано, че за непосредствена подкрепа на икономиката Федералният резерв ще получи до 4 трилиона долара ликвидност. Така общият размер на директната и кредитна помощ ще достигне около 6 трилиона долара, което, по думите на съветника на президента Лари Кудлоу, е най-голямата сума в историята на страната. За сравнение БВП на САЩ е около 21 трилиона долара.