Отново рекордно нисък е делът на потреблението на цигарите, непредназначени за българския пазар, през третото тримесечие на 2019 г., отчитат цигарените компании. По техни данни през периода той е 3.3 на сто.
Резултатът беше отчетен на представянето на традиционното изследване на празните опаковки от цигари, което се провежда по поръчка на петте тютюневи компании от "Инициативата срещу незаконната търговия"* всяко тримесечие. Това е най-ниското ниво на потребление на цигари без български акцизен бандерол (т.е. за които не са платени косвени данъци в България), откакто проучването се провежда у нас. България остава с най-нисък процент сред страните в Европейския съюз, където изследването се е провело през същия период на годината, посочват компаниите.
Според тях институциите са постигнали много устойчив успех в борбата срещу незаконните цигари и той трябва да бъде запазен дългосрочно, за да се защитят приходите от акциз в бюджета и легалната търговия с тютюневи продукти.
Намаляването на дела на незаконния пазар на цигари е пряко свързано с увеличението на приходите от акциз. За периода януари - октомври 2019 г. те се равняват на 2.268 млрд. лв., с близо 8% (+164 млн. лв.) повече спрямо същия период на миналата година, посочват компаниите.
Според директора на Агенция "Митници" Георги Костов моделът на комуникация с тютюневата индустрия е работещ и може да се приложи към други сектори, за които агенцията отговаря. Той съобщи, цитиран в съобщение на компаниите, че през периода януари - ноември 2019 г. брутните приходи от акциз за тютюн и тютюневи изделия са в размер на 2.5 млрд. лв. Сумата е със 7.7% по-голяма от приходите за същия период на 2018 г. при непроменена акцизна ставка, както и със 150 млн. лева над планираните в бюджета.