ЕК може да започне наказателна процедура срещу Унгария

03.01.2012 | 14:30
по статията работи: Апостол Апостолов
Над 100 хил. унгарци протестираха срещу новата конституция
ЕК може да започне наказателна процедура срещу Унгария
Снимка: Felvagott.tumblr.com

Европейската комисия (EK) не изключва възможността да започне наказателна процедура срещу Унгария, ако приетите законодателни промени в страната противоречат на общностното право. Това заяви пред журналисти говорителят на комисията Оливие Бриганди. Той уточни, че през декември 2011 г. председателят на ЕК Жозе Барозу, както и двама комисари, са изпратили няколко писма до унгарските власти, в които изразяват опасенията си, че
промените са в разрез с Лисабонския договор.

Конкретните притеснения на комисията са свързани с изискването за независимост на централните банки и на съдиите, както и със  защитата на личните данни. Барозу е разговарял два пъти в последния месец по тази тема с унгарския премиер Виктор Орбан.

ЕК ще изчака превода на окончателно приетите законодателни текстове, след което ще изрази своето становище. Комисията очаква да се увери дали нейните препоръки са били взети предвид от властите в Унгария.

Десетки хиляди души протестираха късно снощи (2 януари) в Будапеща срещу новата унгарска конституция, която според тях е посегателство срещу демокрацията. В същото време управляващите отпразнуваха с гала вечер в операта влизането в сила на новия основен закон, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Организаторите на протеста под наслов: "Отново ще има република" съобщиха, че на един от основните булеварди на Будапеща са се събрали около 100 000 души. Насловът е свързан с разпоредба на новата конституция, по  силата на която досегашната Република Унгария се казва само Унгария.

В протеста участваха представители на Социалистическата партия, на левите еколози и новата партия Демократична коалиция на бившия премиер социалист Ференц Дюрчани. Демонстрантите издигнаха лозунги "Стига!", "Диктатура на Орбан" и "Орбанистан".

Опозицията обвинява правителството на Орбан и управляващата партия Фидес, която има парламентарно мнозинство от две трети, че приетите от тях конституция и закони подкопават демократичната система и засилват политическия контрол над съдебната власт, централната банка, вероизповеданията и медиите.

Европейският съюз, Съединените щати и международни правозащитни организации също критикуват политиката на  унгарското правителство, посочва АП.

Новата конституция, приета през април миналата година от Фидес при бойкот на опозицията, влезе в сила на 1 януари. Според правителството с нея завършва преходът от комунизъм към демокрация, започнал през 1989 г. Но според опозицията тя разширява властта на правителството и налага консерватизма му на цялата страна, посочва Асошиейтед прес. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...