Цените на жилищата ще продължат да се увеличават и през тази година, но с по-намалени темпове спрямо миналата, казва главният анализатор на Националния регистър за ново строителство и реконструкции в България Петър Мастиков, като се аргументира с текущите данни за строителството, икономическите и политическите условия. Със сигурност може да се очаква около 10% увеличение и то основно заради психологическия ефект от предстоящото евентуално влизане на България в еврозоната, посочва експертът.
Мастиков напомни, че цените на жилищата се повишиха значително през изминалата година спрямо предходната, като посочи, че това е било най-чувствително във водещите областни центрове на страната - София, Пловдив, Варна и Бургас. По данни на агенциите за недвижими имоти средната цена в София и Варна е регистрирала ръст от над 18 на сто, в Пловдив - над 10 на сто, Бургас - близо 15 на сто. По думите на експерта това създава възможност за повишаване на вероятността от прегряване на жилищния пазар. Причината е наличието на някои фактори, които не са устойчиви. Става дума за бързия ръст на цените, като в световен мащаб е прието, че ръстове от над 10-15 на сто на годишна база са неустойчиви, обясни той. Освен това е видима тенденцията на прекомерен интерес към придобиване на имоти не заради нуждата от жилище, а като инвестиция, което също е една от предпоставките за натиск към създаване на балон.
Влизането на България в Шенген е много вероятно да доведе до ръст на инвестициите в нови индустриални площи през настоящата година и във ваканционни имоти заради очакванията за завишено търсене на втори дом в България от чужденци – основно от Гърция и Румъния. Това ще рефлектира и върху строителството на нови хотели. Ще се запази възходящата тенденция при новото строителство на офиси.
И тази година жилищният сегмент ще остане основен двигател на ново строителство в България, каза Мастиков. За миналата година той е формирал 73 процента от общото стартирано строителство на сгради в страната, което възлиза на 7,698 млн. кв. м разгъната строителна площ по предварителни данни. От тях 5,6 млн. кв. м са жилищно строителство. И докато общото строителство през 2024 г. намалява с 0,42 на сто за всички типове сгради, жилищното се увеличава с 3,94 на сто. При индустриалното строителство стартиралите площи за миналата година са 1,6 млн. кв. м и формират 13,1 процента от общото строителство в цялата страна.
Тази година ще се строят все повече комплекси с къщи около големите градове и еднофамилни жилища, прогнозира експертът. Модата на мащабните жилищни комплекси с множество апартаменти продължава и през 2025 г.