Китай се превърна в световен лидер в производството на вятърна енергетика, след като през миналата година успя да инсталира рекорден брой мощности, се казва в материал на британския вестник „Файненшъл таймс“.
Изданието цитира доклад на Глобалния съвет за вятърна енергия (ГСВЕ), базирана в Белгия международна търговска асоциация, според който Китай е вече рекордьор по капацитет за производство на вятърна енергия, като през 2020 г. са инсталирани нови мощности за 52 гигавата или двойно повече в сравнение с предходната година.
В материала си „Файненшъл таймс“ цитира Фън Джао, анализатор в ГСВЕ, който обяснява: „Невероятният и бърз растеж на вятърната енергия в региона се води от Китай, който сега има по-голям капацитет от Европа, Африка, Близкия изток и Латинска Америка, взети заедно. Очаквахме ускорено инсталиране миналата година поради поетапното премахване на тарифата за изкупуване до края на 2020 г., но китайският пазар надхвърли първоначалните ни прогнози с над 73 процента“.
„Националната политика, която изисква вятърната и слънчевата енергии да бъдат интегрирани в електрическата мрежа, а не субсидирана подкрепа, вероятно биха стимулирали по-големия преход към възобновяеми енергийни източници“, казва за изданието и Лян Уанлян, директор на ГСВЕ за Китай.
„Файненшъл таймс“ отбеляза, че на неотдавнашно заседание на Централния комитет по финансовите и икономически въпроси е било посочено, че Китай се нуждае от „нов вид електрическа система, центрирана около нова енергия“, и посочва, според анализатори това представлява сигнал за продължаващата силна политическа подкрепа за възобновяемите енергийни източници.
Освен това целта на Китай да достигне пик на емисиите от въглероден диоксид преди 2030 г. и въглероден неутралитет преди 2060 г., е ход, който „предизвика оптимизъм за пробив в глобалните преговори за климата“.
По данни на националната статистика, делът на потреблението на чиста енергия в Китай се е увеличил от 19,1% през 2016 г. до 24,3% през 2020 г.