3D принтер работи с невиждана досега прецизност 4

15.03.2012 | 19:12
по статията работи: Георги Георгиев
С негова помощ могат да бъдат създадени миниатюрни структури с размер няколко стотици нанометра
3D принтер работи с невиждана досега прецизност
Снимка: TU Vienna

 

Принтирането на миниатюрни триизмерни обекти с изключително висока степен на детайлизиране достигна нови върхове, благодарение на иновативен метод, наречен двуфотонна литография. С технологията, създадена от изследователи от виенският технологичен университет (TU Vienna), могат да бъдат създадени миниатюрни структури с размери няколко стотици нанометра, притежаващи удивително ниво на детайлност.

В ролята на градивен материал в случая влиза полимерна течна смола, която се втвърдява в точно определени точки под въздействието на фокусиран лазерен лъч. Фокусната точка на лазера се насочва към смолата благодарение на система от движещи се огледала. При движението си тя оставя след себе си линия от втвърден полимер с ширина от едва няколкостотин нанометра (милиардни части от метъра).

Тази висока резолюция позволява създаването на мини скулптури с високо ниво на сложност и с големината на пясъчно зрънце.

Освен свръхпрецизност, двуфотонната литография демонстрира пробив и в скоростта на 3D печата. Създаденият от австрийските инженери принтер е в пъти по-бърз от подобните му устройства. До момента 3D-принтерите са можели да обработват повърхност със скорост от няколко сантиметра в секунда. С новото устройство са постигнати скорости от впечатляващите няколко метра в секунда, което ще позволи съзаването на по-масивни обектни в бъдеще.

Прогресът е факт от комбинацията на няколко технологии. Една от тях например е подобреният контрол върху огледалата и високата степен на прецизиране на лазерния лъч.

Друга интересна подробност се крие в самата смола, използвана като строителен материал. Тя е способна да се втвърди, само когато върху изграждащите я молекули попаднат едновременно по два фотона (затова методът се нарича двуфотонен). Подобна висока концентрация на енергия се постига само в средата на лазерния лъч. Това на практика означава, че само малка част от лъча е активна и влияе върху материала. По този начин е възможно да се създават обекти със смайващо прецизни детайли.

Нещо повече, тази двуфотонната технология позволява обработка на течния материал директно в дълбочина вместо само на повърхностния слой, както е било до момента. Това означава, че работната повърхност не изисква специална подготовка преди нанасянето на поредния слой, както е при стандартните 3D принтери.

В момента учените от университета във Виена разработват биосъвместима смола, която един ден да намери приложение в биомедицината и нанотехнологиите. От нея ще могат да се правят структури, служещи за основа, върху която да растат биологични тъкани за присаждане.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...