Антибактериална стомана, вдъхновена от природата

22.06.2012 | 17:15
по статията работи: Георги Георгиев
Проектът Biocoat обещава да сведе до минимум предваването на инфекции при допир с метални повърхност
Антибактериална стомана, вдъхновена от природата
Снимка: Sxc.hu

 

Вдъхновени от природата антибактериални покрития за различни материали, като например стоманата – това е основната цел на проекта на Biocoat, разработван през последните шест години от Университета в Лиеж, Белгия, и световния производител на стомана ArcelorMittal.

Наскоро изследователите по проекта представиха последните си резултати, свързани със създаването на антибактериални покрития на неръждаемата стомана с широк спектър на действие. Подобни покрития един ден биха елиминирали опасността от заразяване при докосване на различни метални повърхности в ежедневието – дръжките на вратите и различните домакински уреди, перилата на стълбите и тези в масовия градски транспорт, инструментите в болниците, приборите в заведенията за обществено хранене и др.

Наред с това новите антибактериални покрития са с относително ниска цена и щадят околната среда.

Днес съществуват множество химически технологии, които позволяват предизвикването на трайни антибактериални свойства при повърхностите, но малко от тях могат да се въведат в индустриални мащаби. За да постигнат тази цел учените от Biocoat комбинират химията на синтетичните полимери с вдъхновени от природата методи.

Още през 2009 г. те демонстрират приложимостта на процес, базиран на воден разтвор на био-вдъхновен мултифункционален полимер. Слабото място тогава било свързано с издръжливостта на антибактериалните свойства. Освен това процесът изисквал прекалено много отделни наслагвания на тънки слоеве (с дебелина от няколко нанометра) върху стоманата, което възпрепятствало неговата индустриализация.

"Искахме да опростим този процес, използвайки същите базисни продукти, но променяйки начина, по който те се отлагат върху повърхността“, отбелязва Кристоф Детремблю, старши изследовател в университета в Лиеж. „За целта подготвихме предварително активните съставки във воден разтвор, който може директно да бъде нанесен върху стоманата чрез потапяне или напръскване“.

Самите активни съставки се състоят от водоразтворими био-полимери, способни да прилепват здраво към стоманата в комбинация с наночастици от антибактериално сребро. Новият процес се доказал като ефективен, по-бърз и не много по-скъп от създадения преди три години – за създаването на разтвора учените се нуждаели единствено от вода, като химическите процеси протичали при стайна температура.

Освен върху стоманени повърхности новото антибактериално покритие ще може да се поставя и върху други неорганични повърхности (като титан) и дори върху материали с органичен произход – пластмаса, текстил и др.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...