Днес по пътищата по света се движат над милиард автомобили, чието производство, захранване с гориво и поддръжка струват трилиони долари, а отделените въглеродни емисии в атмосферата възлизат на милиарди тонове.
Сега си представете, че всички тези коли се зареждат веднъж на 100 години и то само с осем грама гориво, като при движението си не замърсяват околната среда.
Тази фантастична визия е плод на инженерите от щатската компания Laser Power Systems (LPS). Те разработват нов метод задвижване на автомобили, който разчита на един от най-енергийно плътните материали в природата – торият.
Сравним по енергийна плътност с урана, торият може да произвежда гигантски количества топлина при разпада на минимални количества, като в същото време не е така опасен колкото малко по-тежкият си силно токсичен „братовчед“.
Това е причината от LPS да експериментират с малки количества торий, които да генерират мощен лазерен лъч. Той от своя страна ще кипва резервоар с вода, като получената пара ще завърта електрическата турбина. Полученото електричество ще захранва електромоторите на бъдещите атомни коли, информира industrytap.com.
Схема на прототип на атомна кола на Cadillac. Снимка: www.cutedesign.com
Сегашните прототипи на иновативния двигател тежат по 226 килограма и могат спокойно да се поставят в стандартен автомобил. Според изпълнителния директор на компанията Чарлз Стивънс само един грам от ториевото гориво съдържа количеството енергия, побиращо се в 28 тона бензин. Това означава, че с осем грама ще стигнат дадена кола да се движи без презареждане в продължение на век.