Българските стартъпи засилват глобалния си иновационен потенциал

05.12.2019 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Почти половината от българските стартиращи компании предлагат иновация на световно ниво, сочат данните от най-новото изследване на иновативната стартъп екосистема в България InnovationShip
Българските стартъпи засилват глобалния си иновационен потенциал
Снимка: под лиценза на creative commons

Българските стартъпи развиват решения според най-новите глобални технологични тенденции, като 47% от тях предлагат иновация на световно ниво, което е с 18% повече, отколкото миналата година. Това е един от основните изводи в изследването InnovationShip 2019, представено вчера по време на конференцията “Дигитални траектории”. InnovationShip се провежда от отворената дигитална мрежа EDIT на фондация MOVE.BG за четвърта поредна година и анализира новаторския стартиращ, микро-, малък и среден бизнес в България.

Другата основна тенденция в доклада е появата на нова вълна от дълбокотехнологични стартъпи (deeptech), като 32% развиват изкуствен интелект и машинно обучение, 28% - анализ на големи масиви данни, а една от всеки пет иновативни фирми развиват блокчейн технологии и интернет на нещата (IoT).

Саша Безуханова, основател на MOVE.BG и инициатор на отворената мрежа за дигитално развитие EDIT сподели по време на конференцията вчера: “Българските дигитални новатори разработват авангардни технологични и бизнес решения в крак с водещите тенденции в световната икономика. Проучването InnovationShip 2019 доказва следващо ниво на зрялост на българската стартъп екосистема и утвърждава ролята на България като притегателен център за иновации в региона,” заяви г-жа Безуханова и допълни:

“Тази положителна динамика може да бъде ускорена, ако правителството осигури специализирана подкрепяща рамка от политики за стартиращите компании. Тя е спешно нужна, защото именно те, иновативните стартъпи,  са най-виталните икономически играчи  и могат да сменят портрета на българската икономика от ресурсно базирана във високо технологична”.

Стартъпи на мисия

57% от компаниите адресират критични глобални предизвикателства като климатичните промени, образование за бъдещето, преодоляването на растящата пропаст в дигиталното знание и устойчиво здраве, което е значима тенденция в света. Броят им е нараснал с 12% спрямо InnovationShip 2018.

Сред основните предизвикателства пред българските иновативни дигитални предприятия е навременен достъп до финансиране (36%) и квалифицирани експерти (33%), както и  липсваща институционална подкрепа (31%), както  и лесен достъп до административни услуги (25%). 

За поредна година MOVE.BG и организациите от отворената мрежа за дигитално развитие EDIT отправят своите препоръки за подобряване на средата, на база годишното си проучване InnovationShip 2019, като сред тях са подобряване на правната рамка за стартъпи, намаляване на административната тежест и насърчаване на инвестициите.

Пълният доклад InnovationShip 2019 може да бъде свален безплатно от сайта на EDIT тук

В проучването тази година се включиха 233 иновативни микро, малки, средни и стартиращи компании. Анализът на данните се осъществи от Центъра за моделиране на социално-икономически системи към Софийския университет “Свети Климент Охридски”.  InnovationShip 2019 се проведе в партньорство с над 30 организации за иновативно развитие и неформално дигитално образование, венчър фондове, коуъркинг пространства, дигитални хъбове и за втора година беше подкрепен от Българската банка за развитие.

MOVE.BG е инкубатор за идеи и платформа на създаващите хора. Организацията търси иновативни решения за обществена промяна, работи за устойчиво развитие и утвърждаване на култура на градивен диалог, активно лидерство и споделени ценности. От създаването си през 2013 г. MOVE.BG партнира с над 60 български и международни организации и работи с над 2200 доброволци. MOVE.BG е инициатор на EDIT- програма за подкрепа на икономическото развитие чрез дигитални иновации и знание.

Повече информация: www.move.bg 

EDIT (Economic Development via Innovation and Technology) е програма за дигитално развитие, инициирана през 2016 г. от MOVE.BG в партньорство с водещи организации от стартъп екосистемата в България. Програмата адресира нуждите на българските микро, малки и стартиращи бизнеси в дигиталния сектор - най-виталната част от икономиката ни. EDIT провежда годишното национално проучване, отразяващо икономическите данни на най-добрите български дигитални и иновативни компании. EDIT развива широка програма, включваща онлайн обучения, тематични проучвания и доклади, препоръки за политики, конференции и работа на място в цялата страна, в подкрепа на иновативната икономика в страната.

Повече информация на: www.edit.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....