Слънцето пробива през облаците и замърсените повърхности на пластмасовите градински мебели започват да се почистват сами!
Може да звучи като магия, но подобен феномен е възможен, ако върху повърхността им бъдат поставени молекули от титанов диоксид, твърдят германските създатели на технологията, цитирани от phys.org.
Активирани от ултравиолетова светлина, въпросните молекули стартират реакция, която унищожава бактериите, водораслите и гъбичките и запазва различни повърхности (например пластмасовите подлакътници на градинските столове) чисти и в добър външен вид.
Учените открили, че когато вградените в повърхността молекули се активират от попадналата върху тях UV- светлина, те започват да действат като катализатор, стартирайки електрохимична реакция, която произвежда свободни радикали.
В комбинация с други молекули получените свободни радикали унищожават микроорганизмите, като първо разрушават клетъчните им стени, а след това проникват в цитоплазмата, където унищожават бактериалната ДНК. Наред с това технологията почиствала повърхността от остатъците от умрелите микроорганизми.
За да се убедят в ефекта от изобретението си, учените от германския институт „Фраунхофер“ в Щутгард провели двугодишен тест с пластмасови градински мебели, които първоначално били покрити с всевъзможни бактерии.
Както се вижда, разликата е поразителна. Снимка: Fraunhofer-Gesellschaft
След края на определения за експеримента период се оказало, че мебелите без специалната защита почти не можели да бъдат почистени от натрупаната мръсотия, докато повърхностите, които били обработени с титанов диоксид, останали почти като нови – бели и без почти никакви бактерии по тях.
Освен за градински столове и маси технологията може да намери широк кръг приложения – например в бои за фасади, и дори при стъклените повърхности на смартфоните. За последните учените установили че мазните петна от пръсти върху стъклото се почиствали от самосебе си, когато били оставени на слънце за период от един час.
Следващата цел на учените от „Фраунхофер“ ще бъде да открият вещества, които да имат подобна почистваща сила и при изкуствената светлина в закритите помещения.