Да уловиш вечна "зелена вълна"

18.09.2012 | 10:42
по статията работи: Георги Георгиев
Смартфон приложението SignalGuru може да спести нерви и гориво на шофьорите в бъдеще
Да уловиш вечна "зелена вълна"
Снимка: Sxc.hu

 

Екип на Масачузетския технологичен институт (Massachusetts Institute of Technology, MIT) е разработил ново приложение в помощ на шофьорите, движещи се в напрегнатия градски трафик. Приложението, наречено  SignalGuru, използва прикачен към арматурното табло на автомобила смартфон, който помага на шофьорите да избегнат червените светлини и паралелно с това да намалят консумацията на гориво, информира агенция "Ройтерс".

За да работи, SignalGuru калкулира времето, за което сигналът на следващия светофар ще се промени и на базата на тази информация съветва шофьора с каква скорост да се движи, така че да успее да премине кръстовището, без да спира.

Моделът на движение „тръгни и спри“, който светофарите създават, води до значително повишаване на количеството изразходено гориво“, казва Емануил Кукумидис, един от създателите на SignalGuru.

Когато автомобилът наближи светофар, камерата на смартфона върху таблото се активира, и така апаратът може да определи честотата на смяна на цветовете от червено до зелено и обратно. Използвайки тази информация, приложението определя оптималната скорост на колата, така че да се избегне спирането на червен светофар. Тази скорост обаче винаги е в рамките на допустимата от закона, уточнява Кукумидис.


Снимка: МIT

В допълнение информацията за честотата на смяната на светофарните сигнали е комбинирана с обща информация, извлечена от останалите потребители на приложението – т.нар. краудсорсинг (crowdsourcing – в буквален превод „ресурс на тълпата“). В последствие тя бива върната към SignalGuru, което позволява да се подобри точността на предвижданията.

Краудсорсинг информацията е необходима, тъй като тези данни често са трудни за извличане от местните пътни власти, или те не винаги разполагат с тях, казва Кукумидис.

Първоначалните тестове на новата система, проведени в Кеймбридж, показват намаление на изразходеното гориво с 20%, което ясно показва икономическия и екологичен потенциал на SignalGuru. По думите на Кукумидис една трета от годишно консумираната енергия в САЩ се изразходва за транспорт, като голяма част от нея отива към автомобилите.

Към момента изследователите търсят бизнес партньори, които да комерсиализират софтуера. Преди да предложат SignalGuru на широката публика, те също така планират да приложат други функционалности за безопасност като прагове за намаляване на скоростта.

В бъдеще патентованият от учените от MIT подход може да обхваща и друга полезна за шофьорите информация – от свободните в близост паркоместа до цените на бензина в реално време.

Страница на Econ.bg във Facebook

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...