Дронове ще следят дивите прасета по границата

23.01.2020 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Такава мярка обмисля властта, стана ясно от коментар на земеделския министър Десислава Танева в Народното събрание
Дронове ще следят дивите прасета по границата
Снимка: под лиценза на creative commons

Дивите прасета по границата да се следят с дронове. такава мярка обмисля властта , стана ясно от коментар на земеделския министър Десислава Танева в Народното събрание. Тя бе в парламента за гласуването на първо четене на закона за ветеринаромедицинската дейност, които предвиждат безплатна регистрация на личните стопанства , а мярката се въвежда след пика на африканската чума по свинете у нас.

Така наред с данните за чумата, Танева обясни, че Германия ползва различни системи с дронове за следене на популацията в граничните райони и добави: "Водим разговори да ги приложим и тук по отношение на установяване на по-точен брой на дивата свиня".

Иначе поправките предвиждат облекчена регистрация за личните стопанства, а текстовете бяха гласувани със 108 гласа "за", само 2 "против" и 32 "въздържали се". Така отпада изискването стопаните да подават лично заявление за регистрация в Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ). С цел улеснение, то ще се подава при кмета или кметския наместник, който от своя страна ще има 15-дневен срок да го предостави в ОДБХ. Собствениците и ползвателите на животновъдни обекти ще трябва да спазват изискванията за идентификация на животните, опазване на здравословното им състояние. Ще се въведе и териториален принцип при сключване на договорите с регистрирани ветеринарни лекари, за изпълнение на мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози.

По време на дебатите пък от БСП разкритикуваха управляващите,че промените се правят много бързо, и сега имало регистрация на стопанствата, но просто сега кметовете ставали посредници, а самата регистрация ще отнема поне 1 месец. междувременно била променена на наредбата с мерките за биосигурност и така личните стопанства тип "заден двор" ще трябвало да прилагат същите мерки като големите, а това би изисквало повече средства и инвестиции.Социалистите възнегодуваха и срещу промяната на начина на компенсация. Това нямало да става на базата на пазарни цени, а според данните на НСИ по цени на производителите.

На свой ред Танева отговори, че българските данъкоплатци плащат обезщетенията за унищожените животни, а има определени оператори, които не изпълняват всички мерки за биосигурност. Над 69 млн. лева пък са средствата, които досега държавата е платила за справяне с африканската чума, в това число за превенция, унищожаване, компенсации.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...