Наследникът на една от най-важните за бизнеса през предходния планов период оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007 - 2013 г." (ОП РКБИ) през настоящия вече е с ново име - "Иновации и конкурентоспособност 2014 - 2020 г." (ОПИК). Важна причина за това е все по-добре осъзнаваната полза от иновациите като основа и много необходим стимул за развитието на конкурентоспособността както на отделната компания, така и на цялата икономика.
Макар че началото на свързаните с иновациите процедури се позабави в сравнение с други процедури от оперативната програма, все пак през 2016 г. бяха обявени и вече приключи класирането по две от тях - "Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията" и "Подкрепа за разработване на иновации от стартиращи предприятия".
Към момента е приключило общественото обсъждане на трета такава процедура - "Разработване на продуктови и производствени иновации", и се очаква официалното обявяване на прием на проекти по нея. През следващата година се очаква да започне и нова процедура по ОПИК за стимулиране развитието на иновативни клъстери.
Стимулирането на иновациите по линията на ОПИК, подкрепено и от проведените през последните години седма и осма сесия на Националния иновационен фонд, а и от иновационни процедури по линията на оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", представлява много важен елемент от стремежа на страната ни да излезе от незавидното си предпоследно място по иновационно представяне сред ЕС-28 според класацията на Иновационния съюз от 2016 г.
Още по-добре би било, ако може да се осъществи възможно по-скоро визията и стратегическата цел на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014 - 2020 г. (ИСИС) до 2020 г. България да направи качествен скок в иновационото си представяне и да премине от групата на "плахите иноватори" (със значително под 50% от средното за ЕС-28 ниво) към по-престижната група на "умерените иноватори", т.е. с по-близо до средното за ЕС-28 ниво.